BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

ABD Başkanlık seçimleri: Trump sürpriz yapabilir

4 dakika okuma süresi

Bugün Amerika Birleşik Devletleri 46. Başkanını seçecek. Donald Trump ve Joe Biden arasındaki uzun bir seçim yarışı sonrasında bir aday yarıştan galip çıkacak.

2020 yılının başında kim karşısına aday olursa olsun kazanacak bir Donald Trump vardı ancak işler COVID-19 Pandemisi ile kötü gitmeye başladı Ekonomide COVID öncesi iyi bir başarı sağlayan Trump yönetimi, anketlerde öndeydi. Her ne kadar hakkında impeachment davası açılmış ve görevden azledilme tehlikesi yaşamış olsa da Trump için COVID sürecinin başına kadar işler yolunda gidiyordu. COVID-19 ile komedi filmlerini aratmayan açıklamalar yapan Trump, durumun ciddiyeti geç kavradı ve önlemler almakta yetersiz kaldı. Öncelikle Obamacare reformundan sonra bunu değiştirmesi nedeniyle sağlık hizmeti almakta zorlanan Amerikalıların sancısı çok tartışılmıştı.

Milyonlarca insanın işsiz kaldığı binlerce insanın hayatını kaybettiği COVID-19 salgınından sonra dünyada sosyal adalet eşitlik hakları dahada karşılık bulmaya başladı. Hemen akabinde ırkçı bir beyaz polisin siyahi Amerikalı George Flooyd’u katletmesi nedeniyle ülkenin bazı eyaletlerinde içsavaşa dönüşen protestolar gerçekleşti. Bu ırkçılık karşısında küresel çapta ırkçılığa karşı mücadele ve tepki ortaya çıktı.

Bu dönemde bu olaylar yaşanırken Donald Trump’ın polislerden yana tutum alması ve protestocuların karşısına İncille çıkması ülkede kutuplaşmayı arttırdı. Dindar ve milliyetçileri arkasına alan Trump yönetimi ile Demokratların insan hakları, hukuk ve özgürlüklerden yana adayı joe Biden arasında rekabette oldukça sertleşti. Bu perspektifle gelişen olaylarda son duruma bakacak olursak anketlerde 10 puan önde giden Biden iyi bir avantaj yakalamış gözüksede akıllara önceki seçimlerde Trump’tan önde giden ve daha fazla oy alan Hillary Clintonın da delege sayısında kaybederek ilk kadın Amerikan başkanı olma şansını kaçırmıştı. Merkel ve Clinton’ın güçlü iki kadın lider birlikte görme şansını kaçırdık ne yazık ki…

Şimdi benzer durum ibrenin gözüktüğü aday Biden’ın da başına gelip aradan çıkan Trump’ın başkan olma şansı yüksek.

ABD’nin o kadar saçma bir seçim sistemi vardır ki demokratik bir temsiliyet mümkün olamaz. Delege sayısıyla Trump’ın yeniden başkanlığı kazanması muhtemel. Bu yüzden “Biden mı – Trump mı” sorusuna cevabım Trump olacaktır.

Her ne kadar kendisini sevmesem de Erdoğan’la kurduğu yakın ilişki neticesiyle Türkiye açısındanda Trump, daha iyimser bir taraf.

Esasen Trumpta, Biden’da Suriye’deki Kürtleri Türkiye’ye karşı sopa olarak kullanmayı düşünebilecek iki isim. Ancak şu anda Trump S-400’lerden dolayı CAATSA yaptırımlarını onaylamayan isim. Bu açıdan Biden’ın tavrı bu konuda daha sert olabilir.

Türkiye açısından Trump’ta çok öngörülebilir bir lider olmasa da şimdiye kadar Türkiye aleyhinde önemli adımlar atmadı. Ruhip Brunson olayında gerginleşen ilişkiler Brunson’un serbest bırakılmasıyla yumuşamış ve Trump’ta bunu iç kamuoyunda çok kullanmıştı. Türkiye için Trump kötünün iyisi durumunda zira Erdoğan Trump’ın Ortadoğu’daki boşluğunu doldurmayı seviyor ve bu konuda Rusya ve Fransa’yla rekabet halinde.

Florida Eyaleti seçimin kazananını belirleyecek. Bu zamana kadar Cumhuriyetçi adaylar Florida’yı kazanmadan seçimi hiç kazanamadı. Nitekim Biden’da Florida’nın önemini ortaya koyan açıklamalar yaptı. Biden için şu an en önemli avantaj sandığa küskün Demokratların oy kullanması olacak. Son seçimlerde %55 olan seçimlere katılım son açıklamalarda yaklaşık 99.6 milyon oyun verildiği ve bu rakam 2016’da verilen toplam oy miktarının %72.3’ü olması ise dikkat çekici. Oyların artmasının Biden’a kazandıracağı analistler tarafından değerlendiriliyor.

Son olarak Trump’ın son 10 ayını düşündüğümüzde İranlı general Kasım Süleymani’nin öldürülmesiyle gerilen İran-ABD ilişkileri, COVID-19 salgını, George Flooyd’un katledilmesiyle başlayan “Black Lives Metter” protestoları ve son vergi skandalı Trump’ı ezici bir şekilde yenmenin önünü maalesef açmadı. Trump seçildiğinden beri görevden alınması tartışılmıştı bu olmadı. Tüm bunları düşünüp seçime baktığım zaman kutuplaşmanın ve gerilimin arttığı ülkede Trump’ın hala şansı çok yüksek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir