BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Skandal istifa!

2 dakika okuma süresi

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir krizin ortasındayız. Sadece Albayrak’ın istifa süreci bile Türkiye’nin yönetilemediğini ortaya koyuyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Instagram hesabı üzerinden yaptığı ve kötü bir türkçe ile yazılmış olan istifası, Türkiye’nin içinde bulunduğu krizi gözler önüne serdi. Twitter hesabını kapatan Albayrak hakkında resmi bir açıklamanın gelmemesi ve Habertürk dışında ana akım medyada yer almaması (ben bu yazıyı yazıyorken 4.30 saat oldu hala yok) kamuoyunda “şok” etkisi yarattı. Euro 10 Lira’nın altına inerken, Dolar 8,5’un altına geriledi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı olan Albayrak’ın Erdoğan’ın kararıyla istifa ettiği kulis bilgisi olarak söyleniyor. Yine haberi veren Bloomberg ve BBC istifanın bakanlıktan teyit ettiğini açıkladı.

Instagram’da Albayrak’ın istifası 500 bin like alırken halkında biriken bir tepkisi olduğu anlaşılıyor. Özellikle yapılan kamuoyu araştırmalarında Albayrak’ın ekonomiyi yönetemediği saptanırken, sokak röportajlarında da Albayrak’a tepki büyüyordu. Özellikle “ dolarala mı maaş alıyorsunuz, ben dolara bakmıyorum “ şeklindeki ifadeleri muhalefetin hedefindeydi.

Pandemi ile derinleşen ekonomik kriz ve TCMB’nin rezervlerinin tüketilerek bazı swap anlaşmaları ile çözümler üretildiği bu adımlar sonuç vermemiş ve yıl başından bu yana 100 milyar $ rezervini tüketen TCMB ağır eleştiriler almış ve son faiz kararı ile doların tetiklenmesine neden olmuştu.

New York Times: “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Trump ve Beyaz Saray’la bağlarıyla tanınan damadı, görevinden ayrıldığını söyledi. Türkiye’nin düşen lirasının önemli bir neden olduğu düşünülüyor, ancak ABD seçimleri de söz konusu olabilir” yorumunda bulundu.

İstifanın esas nedeni “yapısal reformlar” konusunda Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal ile Berat Albayrak arasındaki gerilimden kaynaklandığı, Ağbal’ın TCMB Başkanı olarak atanmasının Albayrak’ın istifasına neden olduğu yorumları yapılıyor.

Benim tahminim bunun bir erken seçim öncesi revizyon olduğuna yönelik. Erdoğan kamuoyunda hedef olan Albayrak’ı kabineden uzaklaştırarak erken seçim öncesi hazırlıklara başladı. 2021 yılında Türkiye’de yapılacak bir erken seçim sürecinin işaretleri zaten COVID öncesinden bu yana tartışılıyordu. Erdoğan bu iddiaları yalanlasa da özellikle İYİ Parti’yi yerli ve milli olarak konumlandırması, Erdoğan’da bir arayışın olduğunu ortaya koyuyor.

Biden’a hazırlanan Ankara’yı ekonomide özellikle zor günler bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir