BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

ABD VE TÜRKİYE’DE YENİ BAŞLANGIÇLAR!

2 dakika okuma süresi

İlk olarak artık ABD’de Trump’ın devri bitip, Biden devri başlıyor. Biden döneminin dış politika açısından ilk değişim, Transatlantik Anlaşması’nın yeninden ABD ve Avrupa Birliği arasında yürürlüğe girmesiyle başlayacak. Diğer taraftan Joe Biden İran’a yaptırımlar konusunda ısrarlı olmayacak. Çin’le yeni bir politik düzene girmek isteyen Biden, Türkiye’nin aleyhine gelişme olarak görebileceğimiz Ermenistan’ı desteklemeye devam edecek, Yunanistan, Güney Kıbrıs favori ülkeleri olacak. Büyük bir olasılıkla ABD ordusu Batı Trakya’da NATO dışı bir üs kuracak. Bu gelişmede Türkiye tarafından bir gövde gösterisi olarak görülecek.

Fotoğraf: Dünya Gazetesi

TÜRKİYE’YE YAPTIRIMLAR KONUSUNDAN ÖNCE İKİ TARAF UZLAŞMAYA ÇALIŞACAKTIR

Türkiye’ye yaptırımlara gelince S-400 konusunda hemen bir yaptırım beklemememiz lazım. Halk Bankası’ndan da çok negatif bir gelişme olmayacak. Biden ilk yılında Türkiye’ye karşı beklenen yaptırımları gerçekleştirmeyecek. Bu bir yıl hem Biden Yönetimi’nin hem de Türkiye’nin birbirlerini deneme süreci olacak. Bu süreç zarfında bir uzlaşma sağlanırsa Türkiye-ABD ilişkileri Trump’ın dönemine yakın bir duruma gelecek. Karşılıklı restleşmeler olursa ABD yaptırımlarını hızlı bir şekilde devreye sokabilir. Şu anda Türkiye ekonomik olarak Biden’a baş kaldırabilecek bir durumda değil.

Fotoğraf: AA

ALBAYRAK’IN İSTİFASIYLA PİYASALARDAKİ BELİRSİZLİK SONA ERDİ

Gelelim bu haftanın ikinci büyük gelişmesine, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın 27 saat sonra kabul edilen istifası… Büyük olasılıkla Berat Albayrak ya Cumhurbaşkanı’nın isteğiyle ya da kendisi bir gelecek göremediği için istifa etmiş bulunuyor.

FOTOĞRAF: AA

Berat Albayrak’ın istifası, Naci Ağbal’ın TCMB Başkanı olmasından sonra dövizde bir aşağı gidiş başladı. Bu aşağıya gidiş ne kadar sürer hep beraber bekliyoruz ama kolay kolay artık tepe yapmayacak. Doların 8,30 civarında, Euro’nun ise 9,70,-9,80 civarında olmasından hareket edebiliriz. Önemli olan Türkiye’de önümüzdeki hafta ortaya çıkacak olan faiz politikası. TCMB faizleri muhakkak çıkaracak, yoksa dövizdeki artış Türk ekonomisini mahvediyor, bunu hükümette görüyor. Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ve TCMB Başkanı Naci Ağbal arasındaki uyum önemli. Şimdi hükümette geri adım atma fikri işleniyor ve yeni adımlar atmaya hazırlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir