BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Casa Da No Papel

3 dakika okuma süresi

Ülkemizde çok ilginç şeyler oluyor. Önce o kadar çabaya rağmen Doları yeteri kadar yükseltmeyi başaramayan(!) TCMB Başkanı, Berat Albayrak tarafından görevden alındı.

Yerine ekonomimize savaş açan dış güçlere karşı gözdağı vermek için Hamza Yerlikaya’nın getirilmesi beklenirken Naci Ağbal getirildi.Bu değişiklik tüm dünyada ses getirdi nasıl getirmez. Merkez bankası başkanını kovan ülkelere bir bakalım kimler varmış:

2008 Tanzanya

2010 Arjantin

2012 Irak

2014 Libya, Nijerya, Arnavutluk

2015 Trinidad Tobago

2017 Barbados, Angola

2018 Hindistan, Sudan, İran, Sierra Leone

2019 Pakistan, Surinam, Türkiye

2020 Türkiye.

Böylelikle  bu seçkin ülkeler arasında yerimizi almış gözüküyoruz.

Murat Ünsal

 5,60 TL ile devraldığı dolar kurunu 8,55 TL ile bırakan Murat Ünsal döneminde politika faizi 1375 puan düşürülmüş, Türk Lirası %46 değer kaybetmiştir. Bu dönemde yapılan 14 para politikası kurulu toplantısında alınan kararların hiç biri ülkenin mevcut ekonomik durumuna uygun değildir.Bu kadar  nadide bürokratları ekonominin en önemli pozisyonuna getiren düşünceyi de bize tebrik etmek düşer(!)  

Berat albayrak

Ve bomba patladı.

Berat Albayrak da sağlık sorunları nedeniyle istifa ettiğini instagramdan açıkladı.

2 gün önce ‘istesek doları düşürürüm; uğraşmıyorum’ diyen Albayrak istifasını düşünerek bu demeci vermiş olmalı ki; istifasıyla birlikte kur 8,55 TL’den 8’lere geriledi.

Ve koltuk 24 saat boyunca boş kaldı.

Rekor

Cumhuriyet tarıhının en buyuk rekoruda işte tam bu 24 saat içinde gerçekleşti

Dolar 100/5 düştü 

Boş koltuğun gayet başarılı performans gösterip kuru bu kadar düşürmeyi başarması akabinde Her hafta bir bakan istifa ederse kur 5 lere düşer mi acabayı düşündürmüyor değil.

Malesef bu sure zarfında Kabine hükümeti mi kabile hükümetimi boşluguna düştük

Vah güzel Türkiyem 24 saatir ülkede ekonomi ve maliye bakanı yok…

Bakanın istifa ettiğini açıklamaya paçası yiyen yok; yerine bakan atayabilecek yok, haberi yapacak soru soracak medya yok…

2020 Türkiye ekonomisi

Oysa Ocak 2020 itibariyle 36.8 milyar dolar net döviz rezervi ile başlamıştık. kur 5.95 idi. .

Sonra

Covid , ortaya çıkan yakın coğrafyadaki istikrarsızlık ,Merkez bankasının yanlış politikaları ile 30 Ekim itibariyle 18.9milyar dolar reserve inmiş gözüküyoruz. kuru da 8.5 a çıkartmayı başardık.

Bu tabloda zaten  Ekonomi yönetimi daha fazla yorulmamalı şeref madalyası ile dinlendirilmelidir.(!)

Gelecek

Trenden inen yada indirilen şahıslara rağmen tren yola devam ediyor. Önümüzdeki ay 110 milyar dolar borç ödemesi varken 20 milyar usd kasa mevcuduyla bu borcu nasıl çevireceğiz, ‘kasada yok papel’

Bugünden itibaren Merkez Bankamız sahte dolar basmaya başlasa önümüzdeki ay borçları ödemeye yetiştiremeyecek gibi gözüküyor. Böylece dolar kısa dönemde tekrar füze olur yukarılara gözkırpar. Deneme yanılma yöntemiyle ekonomiyi düzeltmeye çalışıyoruz ve her deneme yeni çıkmaza sebep oluyor.

Peki ne olacak, ne yapacağız, nasıl ekonomiyi düzelteceğiz…

Denemeye devam!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir