BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Devletin zirvesinde kriz: Albayrak’ın istifası ne anlama geliyor?

3 dakika okuma süresi

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde Cumhurbaşkanı Sezer’in, Başbakan Ecevit’e fırlattığı Anayasa kitapçığı krizinden de ciddi, eşi benzeri olmayan bir durum yaşadık. 2001 yılında 90’lı yılların tüm problemleri işte bu fırlatılan Anayasa kitapçığıyla, Türkiye tarihinin en büyük ekonomik krizine neden olmuştu.

Ancak son 3 gündür yaşadıklarımız ise kriz içinde bir krizdi.

Berat Albayrak’ın Instagram hesabından sitem içeren bir istifa açıklamasıyla, ülkede tam 27 saat boyunca ciddi bir belirsizlik yaşandı. Devletin televizyonları sustu, yandaş medya haberi duyurmadı. Türkiye haberi Reuters ve BBC’ den öğrendi. Dış basının ilk yorumu “Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, TCMB Başkanı Naci Ağbal olmasının hemen ardından istifa etti” şeklinde olurken, en çarpıcı detay Berat Albayrak’ın istifası sonrasın dövizin aşağı yönde seyretmesi oldu. Bu gelişme Türkiye’deki derinleşen ekonomik krizin siyasi olduğuna yönelik güçlü bir mesaj veriyor. İstifa sonrası piyasalar panikle Türk Lirası’na geçse de Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine Lütfi Elvan’nın getirilmesiyle kurda yeniden bir yükseliş yaşandı.

Türkiye’nin en önemli kurumlarından bir olan Hazine ve Maliye Bakanlığı makamının tepesinin boş kaldığı bir Türkiye daha iyi bir performans çizdi desek yeridir.

Not: Hazine ve Maliye Bakanı olmadan TL daha iyi bir performans göstermişti

Bizler “Z kuşağı” olarak çok tarihi zamanlardan geçiyoruz. Dünyada popülist siyasetin arttığı, hakikatin çarpıklaştığı sürreal bir paradoksu yaşıyoruz. Bir bakan kayınpederine küsüyor istifa ediyor, 27 saat bu net bir şekilde açıklanmayıp dezenformasyon ve spekülasyona neden oluyor.

Kaynak: İletişim Başkanlığı

Partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi artık fonksiyonel olmadığını, Türkiye’de böylesine merkeziyetçi hatta tek bir kişinin dudaklarının arasına bakan yönetimin Türkiye’mize bir fayda getirmeyeceği çok net anlaşılıyor.

O bakımdan muhalefetin “güçlendirilmiş parlamenter demokrasi” vurgusu önemli. Bu süreçte ön plana çıkan isim ve parti ise Babacan’la DEVA oldu. Ali Babacan şu anda ekonomide özellikle çıkışlarıyla ses getirmeye başladı. Ekonomik krizi kötü yönetim ve otoriterleşmede gören Babacan, Metropoll araştırmaya göre %17’lere ulaşan kararsızlar üzerinde ciddi bir etkide bulunacaktır.

Şimdi Türkiye için önemli olan yeni ekonomi yönetiminin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ikna edip faiz artışına gitmek olacak. Aksi halde dövizdeki artış sürecektir. Her ne kadar 3 puanlık bir faiz artışı beklentisi olsa da ben yine Cumhurbaşkanı’nın bugünkü 10 Kasım konuşmasında vurguladığı “Türkiye’yi enflasyon, faiz ve kur üçgeninde sıkıştıramayacaklar” açıklaması faiz artışı yapılmayacağına yönelik bir ifade taşıyordu. Eğer gerekli faiz artışı yapılmasa 2021 yılına Euro 11’in Dolar ise 9,5’un üstünde girebilir.   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir