BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

2003 yılından gelen Joe Biden Öngörüsü

4 dakika okuma süresi

ALİ YUMUŞAK / EMEKLİ GAZETECİ

Prof. Dr. Faruk Şen ismi Almanya ile özdeştir. Eğer yolu bir şekilde Almanya’ya düşmüş iş insanı, bilim insanı, siyasetçi, gazeteci ve hatta sanat dünyasındansanız muhakkak Faruk Şen ismiyle ya tanışmışsınızdır ya da adını duymuşsunuzdur. 

Avrupa’da Türk toplumu üzerine araştırmalar yapan Türkiye Araştırmalar Merkezi’nin kurucu Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen’in kurumu, birçok fonksiyonel özelliği barındıran etken bir vakıftı.

Öyle ki vakıf sadece Türkiye- Avrupa arasında bir köprü değil aynı zamanda global bir düzeye erişmişti. Şüphesiz böyle bir kurum içinde global siyasete yönelik birçok fikir de barındırmıştır.

1985’ten, 2000 yılına kadar Hürriyet’te Berlin Bürosu Şefliği yaptım. 2000 yılından sonra Prof. Dr. Faruk Şen’in kurduğu Türkiye Araştırmalar Merkezi’ne (TAM) transfer oldum ve Faruk Şen’in yeni açtığı TAM’ın Berlin Bürosu’nun Temsilcisi oldum. O büronun açılışına dönemin Almanya Cumhurbaşkanı Johannes Rau yapmıştı, o kadar önemli bir enstitüydü işte.

Şimdi ben orada görev yaparken yaptığımız görüşmelerde Faruk Hoca telefonda bana o zamanlar kimsenin pek takmadığı, kimsenin adam yerine koymadığı bir insan olan Joe Biden’la, TAM’ın o zamanlar çıkardığı ve yalnızca üst düzey isimlerle röportajlara yer verilen dergi için röportaj yapmamızı istemişti. Faruk Hoca’nın öngörüleri oluyordu saygı duyulacak dedim yine uçuk kaçık bir öngörüdür bu… Neyse. “Bu adamın ileride ABD’de başkan olacağı söyleniliyor” dedi. Ya bundan 17 sene önce kardeşim… Böyle bir öngörüyü kim yapabilir? Şimdi bunun açıklamasını da hocanın yapması lazım. Hoca o zaman demeli ki ben bu istihbaratı birisinden aldım.

Neyse bizde zaten dergide çok ciddi konular işlediğimiz için benimde önemli kaynaklarım vardı. Almanya’da iyi gazetelerden kaynaklarım vardı. Yurt dışı haberler servisinden bir arkadaşım bana Joe Biden için “duyduk işte geliyor” dedi. Ancak önemli olan bir şey var. 11 Eylül’den sonra bir bakanlık kurulmuştu. Adı ABD İÇ Güvenlik Bakanlığı. Joe Biden isminin Almanya’da adı işte bu bakanlığın etkisiyle duyuldu ve bunu da duyuran Faruk Şen’dir. Tabii bizde Joe Biden’la gittik konuştuk Amerikan Büyükelçiliği’nde ama hiç ciddiye almadan konuştuk. Yani sen kimsen falan der gibi… Böyle taşra milletvekili… Faruk Şen istedi diye böyle dalga geçerek konuştuk adamla. Dergi yayınlanıp piyasaya çıktıktan sonra zaten bir abone dergisiydi. Dergide bu adamın fotoğrafı işte 3. sayfalarda ve kocaman bir fotoğrafla yayınlandı. “Hoş geldin” , “Almanya’da Türkler hakkında bilgi aldı” şeklinde başlıklar duyurduk. Ancak Türkiye hakkında bir şey söyleyemedi, fakat “Türkiye ve komşuları bizim ilgi alanımızda” dedi. “Bunu Ortadoğu açısından mı söylüyorsunuz?” dedik… O da “yok, yok… Türkiye Avrupa’dır” dedi. Şimdi biz pek Biden’ı ciddiye almadığımız için bunlar aklımızda kalmamış. Neyse ben bu adamı dergide görünce kendi kendime dedim ki “yahu bu adamın bu dergide ne işi var?” Teksaslı Delware’li bir adam… Neyse biz o dergide yayınlandık. Benim hatıratım ve duygularım bu. Bir konu daha var benim altına imza atabileceğim Berlin’de gazetecilik yaparsan Hürriyet gibi bir gazetenin, dünyayı elinde tutmak zorundasın çünkü orası Soğuk Savaş’ın merkezi.

Rusya, ABD, İngiltere tüm büyük güçler orada boy gösteriyorlar. Gazeteci olarak bizlerde bu ülkelerin temsilcileri ile ilişkilerimizi hep sıcak tuttuk. Tabii zor olan taraf Rusya’ydı. Çünkü Rusya Soğuk Savaş’ın soğuk tarafıydı. O zaman Berlin’deki Rus elçiliğinin basın sözcüsü Sergei’ye telefon açtım “yahu Biden diye bir adam geliyor ne yapacağız?” o da bana “ben size döneceğim” dedi. Sergei’le de ara sıra istihbarat açısından sohbet ederdik. Bu adam göreve gelmeden önce Ankara’da görev yapmıştı ve iyi Türkçe konuşurdu. KGB’nin adamıydı. Bana dedi ki “ben araştırdım Biden’ı bizim listemizde 23. Sırada geliyor dedi. Hiç önemli bir insan değil dedi. Yani özetle bizim adam yerine koymadığımız adam Başkan oldu ABD’ye… Bende açtım telefonu tebrik ettim Faruk Hoca’yı. Hakikaten bir sorunun cevabını alamadım ondan “bunu Faruk Şen nasıl öngördü?”     

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir