BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

AMERİKAN DIŞİŞLERİ BAKANI’NIN GİDERAYAK YAPTIĞI EDEPSİZLİK

2 dakika okuma süresi

20 Ocak tarihi itibariyle Amerikan tarihinde yeni bir dönem başlıyor ve Amerikan politik yaşamından silinecek isimlerden biride ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo olacak.

Mike Pompeo 9 ülkeyi içeren bir gezi turu yapıyor ve baktığınız zaman gittiği her ülkede en azından Dışişleri Bakanı, Başbakan veyahut Cumhurbaşkanı ile görüşüyor. Bu arada politik bir etkisi kalmayan Dışişleri Bakanı, İstanbul’a geliyor ve Rum Ortodoks Patrikhanesi Başpiskoposu I. Bartholomeos’yla dünyada dinler arasındaki sorunları görüşecek.

Ankara’ya uğramadan uçağına binip ziyaret edeceği diğer ülkelere uçacak. Böyle bir adamın Türkiye’ye gelmesine izin verilmemesi lazım.

Türkiye’ye bir Dışişleri Bakanı gelip, bizim ülkemizin Dışişleri Bakanı’yla görüşmeden gitmeyi düşünüyorsa buna bir tepki göstermeliyiz. Bu Amerikalı bakanın ilk edepsizliği değil. Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan hedeflerinde çatıştığı Yunanistan ve Güney Kıbrıs’a gidip, KKTC ile hiçbir görüşme yapmayıp, Türkiye’ye de uğramayıp geri dönmüştü. Amerikan Dışişleri Bakanı bu atılımları ile bize Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ı hatırlatıyor. Benzer bir süreci onda da yaşamıştık.

Bartholomeos ülkesine bağlı, değerli bir din adamıdır. Böyle bir ziyarete muhakkak “hayır” diyecektir ve kendisiyle görüşmeyecektir. Tabii ki Amerikan Dışişleri Bakanı, İstanbul’da bir kaymakamlığa bağlı olan Bartholomeos’a gelmeden önce o kaymakamı da ziyaret etmek isteyebilir. Kaymakamımız onu kabul etsin, onunla seviyesi açısından görüşmesi uygundur.  

ABD’de Trump devri kapanıyor. Trump Türkiye’ye karşı her türlü saldırıyı gerçekleştirdi. Rahip Brunson serbest bırakılsın diye Türkiye’de attığı birkaç Tweetle ekonomik kriz çıkardı. Kuzey Suriye’de Kürt devletini kurdururken, Yunanistan ve Güney Kıbrıs’a Doğu Akdeniz’de ve Ege’de çok büyük destekler verdi.

Tarihin kara sayfalarına gömülecek olan Trump’ın, yanında Dışişleri Bakanı’na da yer ayırması lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir