BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

EURO-TÜRKLER MUTSUZ

2 dakika okuma süresi

AB sınırları içerisinde 5,4 milyon Türk kökenli göçmen yaşarken, bu sayıya İngiltere, İsviçre  ve Norveç gibi ülkelerinde yaşayanları da ilave edersek, sayı 6 milyon sınırına yaklaşıyor. Önümüzdeki yıl bu insanlarımız Türkiye’den yurt dışına göçün 60. yılını kutlayacaklar. Ayrıca, 1961’den itibaren yurt dışına gidip tekrar geri dönen 4,2 milyon insanımızda Türkiye’de yaşıyor. 10 milyonun üzerinde EURO-TÜKLER olarak nitelendirebileceğimiz bir kitle var.

Niye EURO-TÜRK?

Bunlar Avrupa’da yaşamış ve belirli kurallara göre endüstri toplumuna uyum sağlamış insanlar. Şimdi bunlar niye mutsuz? İlk olarak ekonomik olarak mutsuzlar. Avrupa’da başta Almanya olmak üzere tüm hükümetler Koronavirüs nedeniyle ciddi yardımlar yaparken, işsiz olan insanlarımız bundan fazla yararlanamıyor. İşsizlik ve fakirlik sınırının altında yaşayanların oranı artıyor.

İkinci olarak Türkiye’den kaynaklanan bir mutsuzlukları var. Bugüne kadar Türkiye’nin sorunlarına sahip çıkmadıklarından hareket ediyorlar. Bedelli askerlik önceden yalnıza EURO-TÜKLER içindi, sonradan artık herkes bedelli askerliğe Türkiye’den de katılabildiği için Türkiye’dekiler daha ucuz bir fiyata askerlik yaparken, Avrupa’daki Türkler ise daha pahalıya askerliklerini yapmaktadırlar. Eskiden EURO-TÜRKLER, 7 bin veya daha fazla iş günü karşılığında belirli bir parayı SGK’ya ödedikten sonra bu insanlarımız SGK’dan emekli olurdu. Şimdi bu konuda insanlarımız BAĞKUR’dan emekli edilmeye başlandı. Bu konuda da ödediği para aynı kalırken, alacağı para ise takriben %50 oranında azalıyor.

Ekonomik nedenlerin dışında, Türkiye’ye karşı Avrupa’da tepki artıyor.

Artık Türkiye’yi Avrupa hükümetleri antidemokratik bir ülke olarak kabul ediyorlar. Büyük ölçüde bir Tayyip Erdoğan düşmanlığı var. Bu artık Avrupa’da İslamafobi’nin büyük ölçüde Türkofobi’ye de dönüştüğünü gösteriyor. Fransa’dan Macron’un saldırıları, Avusturya’daki hükümet ve Hollanda’da ırkçı Wilders’in her geçen gün artan saldırıları neticesinde orada yaşayan Türkler aşırı sağın etkisiyle mutsuzlukları artıyor. Bu konuda STK’ların adım atması lazım. Ayrıca hükümetten de Avrupalı Türkler haklı olarak bazı adımları bekliyorlar.   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir