BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

ABD’deki seçimlerden sonra, ABD ve AB arasında Transatlantik İşbirliği gündeme gelirken Çin bir adım öne çıktı!

2 dakika okuma süresi

Çin geçtiğimiz günlerde Asya-Pasifik ülkeleri arasında, gümrüksüz bir ticaret için çok önemli bir adım attı. 2,2 milyar insanı kapsayan bölgede atılan bu adımlar özellikle Çin, Japonya, Güney Kore, Endonezya gibi ülkelere Vietnam’ın da katılmasıyla ciddi bir ekonomik işbirliğine giriyorlar ve ticaretlerini arttırmaya karar alıyorlar. Dünyadaki ekonomik üretimin %35’ni oluşturan bu ülkeler arasındaki işbirliği, AB ve ABD arasında Transatlantik Anlaşması’nın henüz gerçekleştirilmeden atılmış en önemli ve stratejik adım olarak ortaya çıkıyor.

Ticaret savaşları yeni bir boyut kazanıyor

Kaynak: TRT Haber

Çin fırsatı kaçırmadı ve bu adımı attı. Japonya, Güney Kore, Vietnam ve Endonezya gibi ülkelerin katılımıyla bu işbirliği çok büyük bir ses getirecek. Şu anda Hindistan bu işbirliğinde yer almıyor, fakat Hindistan’ın da ABD-AB arasındaki işbirliğine karşı bu Asya-Pasifik işbirliğine kayması beklenebilir.

Türkiye çevresindeki bu gelişmeler çerçevesinde Asya-Pasifik İşbirliği’nin de, Transatlantik İşbirliği’nin de içinde maalesef yer alamıyor. Bu gelişme bizim ülkemiz için negatif bir olay. Çin fırsatı kaçırmadı, kendi ekonomik bağımsızlığını ve ABD’ye tepkisini bu anlaşma ile ortaya çıkardı.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir