BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

AB içinde Almanya’da Türkiye karşıtı bir konuma geliyor

2 dakika okuma süresi

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında Fransa’nın başını çektiği büyük bir Türkiye karşıtı grup var. Yunanistan, Güney Kıbrıs gibi ülkeler bunların mihenk taşı.

Almanya olayları dengeleyen, her ne kadar Heiko Maas Dışişleri Bakanı olarak Türkiye karşıtı olsa da Angela Merkel’in etkisiyle Almanya gerek Türkiye’nin Mavi Vatan hedeflerinde, gerek Akdeniz ve Ege denizlerinde Türkiye tezlerine destek vermese bile katiyetle karşı çıkmıyordu.

Fransa sonunda hedeflerine ulaştı, Angela Merkel’de artık Fransa’nın Türkiye karşıtlığına yaklaşmış durumda.

Bu önemli bir gelişme… Kuzey Avrupa ülkeleri bugüne kadar Türkiye’ye karşı bir politika oluşturmazken, şimdi Almanya’nın Fransa’yla benzer bir Türkiye karşıtlığına girişmesiyle birlikte Almanya’ya benzer bir tutum içerisine girebilirler. Özellikle ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo 20 Ocak’a kadar Türkiye’ye yaptığı gezide, Türkiye karşıtlığını her şekilde gösteriyor.

Yalnız ilginç bir gelişme: Pompeo Avrupa turunda Almanya’ya uğrayamadı!    

2021-2027 yılları arasında, toplam 1 trilyon 171 milyar € bütçeye sahip olacak AB’de, Polonya, Macaristan gibi ülkeler, bütçe konusunda sorun çıkartıyorlar. Alman halkı ülkesinin AB’ye olan katkısını ciddi bir şekilde sorguluyor. Uzun bir süreden sonra ilk defa AB Komisyon Başkanlığı görevini Ursula Von Der Leyen’le bir Alman’ın alması, Almanya’yı sorumlu hale getiriyor. Tüm bu gelişmeler çerçevesinde Angela Merkel’den sonra, büyük bir olasılıkla Hıristiyan Demokratların başına geçecek olan KRV Başbakanı Armin Laschet, AB’nin Almanya için, yararına fazla inanmıyor. Bu gelişmeler çerçevesinde Almanya’nın Türkiye’ye yavaş yavaş tepki koyması ilk olarak Volkswagen’ın Passat markasını Türkiye’ye getirmekten vazgeçip başka bir ülkeye yönlendirmesi bunun ilk işaret. 1 Ocak 2021’de COVID-19 nedeniyle askıya alınan Schengen Vizesi konusunda da Almanya özellikle Türkiye’ye yönelik çekimser bir tavır içerisinde.    

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir