BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Siyasette emekli büyükelçi çıkmazı

2 dakika okuma süresi

CHP’nin son kurultayda aday olmuş fakat seçilememiş Dış İlişkiler Sorumlusu GBY Biden ve AB konusunda söylevleriyle CHP’ye ciddi bir şekilde gölge düşürdü. CHP tarihinde hiçbir zaman dışarıdan bir destekle iktidarın değişmesini istemez, isteyemez, istememeli. Bu açıklama hakikaten çok büyük bir gaf. Bunu çok iyi kullanan CNN Türk Cumartesi günü yapılan programda CHP düşmanları ile bunu çok iyi değerlendirdi. Her zaman diplomatlarımızı koruruz ama diplomatlarımızın politika yaparken ölçülü olmasında yarar var.

Emekli olan büyükelçilerimiz iki konuya merak sarıyorlar. Bazıları politikaya yöneliyorlar. Maalesef emekli büyükelçilerimiz çok değerli olsalar da politikada başarılı olan, başarılı bir politika uygulayan çıkmadı. Politika, özellikle dış politika kararlılık ve insiyatif almayı da beraberinde getirir. Ömür boyunca dışişlerinin direktifiyle hareket eden büyükelçiler bu inisiyatifi gösteremiyorlar.

İkinci olarak emekli büyükelçilerin merak sardığı yerde, TV’lerde açık oturuma çıkmak. Bazıları kendilerine bunu iş edindiler, her gün televizyonlara telefon ederek, televizyona çıkmak istediklerini dile getiriyorlar.Çoğu zaman bunda başarılı oluyor ama programda aynı başarıyı gösteremiyorlar. Bazı emekli diplomatlarımız Koronavirüs’ten, dış politikaya kadar her konuda konuşarak yanlış yapıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir