BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

AKP’de yaprak dökümü devam ediyor: Arınç istifa etti

2 dakika okuma süresi

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 3 önemli kurucu ismi vardır. Bu 3 isimde Necmettin Erbakan’ın Türkiye’de yerleştirdiği “milli görüş” düşüncesinden siyasette yıldızı parlatmıştı.

Abdullah Gül, Recep Tayyip Erdoğan ve Bülent Arınç.

Fazilet Partisi’nden yenilikçi kanat olarak ayrılan ve Adalet ve Kalkınma Partisi’ni kuran bu 3’lü, 2002 yılında partiyi iktidara taşıyacaklardı. Erdoğan partisi için “bir lider diktatöryası olmayacak” demişti ancak daha sonra dava arkadaşlarıyla yolları ayrılacaktı.

Abdullah Gül’ün Başbakanlığı’nda kurulan hükümet hemen siyasi yasakları CHP’nin de desteği ile meclisten geçirmiş ve Erdoğan Siirt’ten milletvekili olarak Başbakan olmuştu. Hiçbir resmi sıfatı olmaması rağmen Erdoğan o dönem Avrupalı liderlerle görüşen bir isimdi.

AKP için ilk ciddi kriz 2007 yılında Cumhurbaşkanlığı seçimiydi. Abdullah Gül 367 sorununa rağmen Köşk’e çıkmış, Bülent Arınç ise TBMM Başkanı olarak 2002’den 2009’a kadar görev almış ve ardından 2015 yılına kadar Başbakan Yardımcılığı yapmıştı.

AKP’de hatta Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan gibi isimleri de dahil edersek parti tam olarak yaprak dökümü yaşadı. Son yaprak ise Bülent Arınç oldu. Habertürk’teki Kavala ve Demirtaş açıklamaları sonrası Erdoğan’a Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliğinden istifasını sundu.

Birand’ın 2012 yılında Arınç’a sunduğu soruyla sizleri başbaşa bırakıyorum. Bence durumu çok net özetliyor. Erdoğan dava arkadaşlarından tamamen koptu. MHP’nin zincirleriyle koltuğunu korumaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir