BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

COVID-19’un futbol ekonomisine zararı 1 milyar TL’yi aştı

2 dakika okuma süresi

Fotoğraf: NTVSPOR

COVID-19 pandemisi nedeniyle dünya ekonomisi ciddi bir krize girdi. Bu kriz TAVAK’ın tespitlerine göre en ciddi şekilde etkilediği sektörler arasında gastronomi, kültür, spor, eğlence ve turizm geliyor. Bu 5 sektör, hizmet sektörünün temelinde yer alırken TAVAK Vakfı olarak bu 5 sektörün konumuna ve geleceğine yönelik sizlere araştırmalarımızda aktardık.

Spor ekonomisi Türkiye’de neredeyse 2 milyar $’lık büyüklüğe sahip ve neredeyse bunun yarısından fazlasını da futbol ekonomisi oluşturmaktadır. Spor ekonomisi kamudan, özel sektörden yatırım alırlar ancak en önemli gelirleri yayın hakları, sponsorluk anlaşmaları, maç günü gelirleri ve transfer gelirleridir.  

Transfermark verilerine göre Süper Lig’in toplam piyasa değeri 720 milyon €’dur. Bu yıl 21 takımlı oynanacak Süper Lig’de kulüplerimiz 40 milyon € üzerinde transfer harcaması yaptı. Kulüplerimizin gelirleri ise 31 milyon € seviyesinde kaldı. Bunun da 22 milyon €’luk kısmını Fenerbahçe oluşturuyor. Bu yıl mali açıdan en iyi konumda olan kulüp ise yine Fenerbahçe oldu.

Vedat Muriqi sezon başında Lazio’ya 17,5 €’ya transfer oldu.

Ligde bulunan 21 kulüp, 2020-2021 sezonunda 2,7 milyar TL yayın geliri kazanacak. Buna göre galip gelen kulüpler 2 milyon 250 bin TL kazanacak. Beraberlik durumunda bu rakam 1 milyon 125 bin TL olacak. 2020/21 sezonunu şampiyon tamamlayan kulüp kasasına 190 milyon liraya yakın bir para koyacakken, Lig sonuncusu olan takım ise 60 milyon lira kazanacak.

2019 yılında maç günü gelirleri, yayıncılık, sponsorluk ve transfer gelirleri ile 1 milyar $’lık büyüklüğe yaklaşan Türkiye’de futbol ekonomisi, Avrupa’nın 6. büyük futbol ekonomisine sahiptir.  2020 yılında Koronavirüs’ün sektöre getirdiği kayıp şimdiden 1 milyar TL’nin üstüne çıktı. Seyirci gelirlerini kaybeden kulüpler, diğer ticari gelirlerinde de azalma yaşamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir