BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Otomatik Finansal Bilgi Değişimi Anlaşması Türkiye tarafından geciktirilmeli

2 dakika okuma süresi

Otomatik Finansal Bilgi Değişimi 105 ülkenin yurt dışında yaşayan insanlarının banka bilgilerini paylaşma sistemi olarak da tanımlanabilir. Türkiye bu anlaşmayı imzaladı. Bugüne kadar bu anlaşma yürürlüğe girmedi, fakat büyük bir olasılıkla 2021’de 2020’nin bilgileri insanlarımızın yaşadığı ülkelere bildirilecek.

Bu kapsamda Avrupa’da yaşayan 5,4 milyonu AB içerisinde, genel itibariyle 6 milyona ulaşan Türk insanının Türkiye’deki banka hesaplarının dökümü karşı tarafa bilgi olarak verilecek. Böylece bu insanlar, vergi denkleşmelerin de bu bilgileri de kullanmak zorunda kalacaklar.

Güç şartlar altında çalışıp hala Avrupa’da yaşayan fakat belirli paraları Türkiye’de olan insanlarımız için bu büyük bir ekonomik yük getirecek. Şu anda Avrupalı Türklerin Türkiye bankalarında 9 milyar €’ya ulaşan bir tasarrufları var. Bunların vergilendirilmesi halinde ödeyecekleri meblağ yüksek olacak.

Ayrıca bu paraları Türkiye’deki bankalara yatırmış fakat şu anda işsizlik nedeniyle sosyal yardıma kadar düşmüş insanlarımız zarar görecek. TAVAK Vakfı bu konuda Türkiye’de girişimlerde bulundu. Hükümet en azından 2022 yılına kadar ertelemeye gitmeli ve bu süreç zarfında paralarının hesaplarını, adreslerini Türkiye olarak vermeli. Avrupa’daki oturma alanlarını bildirmemeli.

İlk olarak Kültür ve Turizm Bakanı’na bu konuyu duyuran TAVAK Vakfı, bu konuda daha ciddi atılımlarda atmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir