BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

MANZARA-İ UMUMİYE

3 dakika okuma süresi

Değerli okuyucular,

Birkaç haftadır buluşamadık. Fakat “manzara-i umumiye” yani genel görünüm vahimleşti. Ben de birkaç satırla yeniden sizlerle buluşmak istedim.

Evet… Genel görünüm ne gösteriyor?

Öncelikli çok sayıda konumuz var. Biz burada en önemli gördüğümüz iki tanesini ele alacağız.

Covid 19

İstanbul’un SU durumu.

Geç kalmış tedbirler ve ilk aylardaki kısıtlamaların acele ile kaldırılarak ekonomiye sağlığa göre öncelik verilmesi sonuçta salgının neredeyse önlenemez duruma gelmesine sebep oldu. Bugün Türkiye günlük vaka sayısında Avrupa birincisi.

Bu durumda İBB ne yapıyor?

Sayın İmamoğlu, iki hafta genel kapanma istiyor, Sağlık Bakanlığı tarafından hergün açıklanan vefat sayılarının doğru olmadığını, yalnızca İstanbul’da bulaşıcı hastalık ölümlerinin bakanlık sayılarından fazla olduğunu açıklıyor.

Eleştirmek kolaydır. Sorumlu mevkilerde bulunan yetkililerin hiç olmazsa kendi yetkileri dahilinde bir dizi işlemleri yürürlüğe koyması gerekir.

Covid 19 konusunda da Sayın İmamoğlu aylarca önce hiç olmazsa şu iki işlem ile salgın mücadelesine katkıda bulunabilirdi.

İBB ve iştiraklerinde çalışan 85.000 kişiden zorunlu işlerde çalışanların dışındaki binlerce kişiye yarı-ücret ile izin verebilirdi. Böylece çalışanlarını salgından korumuş olmanın dışında, diğer resmî daireler için de örnek yaratırdı.

Bilindiği gibi covid 19 testi yaptırmak için devlet hastahanelerine gidenler toplu taşıma vasıtalarını kullanmakta, böylece salgının yayılmasına sebep olmaktadırlar. İBB düzenleyeceği, yalnızca test yaptıranlara tahsis edilmiş otobüs seferleri düzenleyebilir ve böylece bulaşmayı bir derecede önlemiş olabilirdi.

Fakat show yapmak kolay… İş yapmak zor…

Gelelim İstanbul’un SU sorununa.

30 Kasım 2020 saat 09.21 itibariyle İstanbul barajlarının doluluk oranı % 24,76’dır. Ve 10 aralık 2020 gününe kadar yağış yoktur.

Günlük su kullanımına göre mevcut suyumuz 70 gün kadar yeterli görünmektedir. 17 Kasım 2020 günü Sayın Bakan Bekir Pakdemirli İstanbul’da su sıkıntısı olmadığını ve üç ay için yeterli suyun barajlarda bulunduğunu beyan etmiştir.  Sayın Bakanın bilmediği, barajlardaki suyun son damlasına kadar kullanılamayacağıdır. Teknik olarak ancak % 7 doluluk oranına kadar su çekilebilmektedir. Bu durumda İstanbul barajlarında şehre 45-50 gün yetecek kadar su mevcuttur. Bu süre içinde bu yıl için yeterli yağış olsa bile 2021 yılı ortalarında (Temmuz-Ağustos) şehrimizi büyük bir su sıkıntısı beklemektedir.

İBB yetkilileri, başta Sayın Başkan olmak üzere İSKİ yetkilileri anlaşılan durumun vahametinin farkında değillerdir.

İBB Başkanı Sayın İmamoğlu’na tavsiyemiz acilen su tasarrufu uyarılarında bulunması ve yaşanabilecek kuraklık karşısında bir önlemler paketi hazırlamasıdır.

Tekrar uyarıyoruz…

SU DURUMU AZAMİ DERECEDE VAHİMDİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir