BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Avrupa Birliği’nin Aralık ayında yapacağı Liderler Zirvesi’nde Türkiye’ye yaptırımlar konuşulacak

4 dakika okuma süresi

Fotoğraf: AA

Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki ilişkilerdeki mevcut çözümsüzlükler ve artan gerginlik, Aralık ayında yapılacak Liderler Zirvesi’nde Türkiye başlığı görüşülecek olması, Brüksel’in Ankara’ya olası yaptırımlar ihtimalini güçlendiriyor.

Yaptırımlar Türkiye ve AB arasındaki güncel meseleleri daha da çözümsüz yapacak

AB yöneticileri Türkiye ile ilişkilerde kritik bir döneme girildiği mesajını verirken, zirvesi öncesinde Avrupa Parlamentosu, üye ülkelerden Türkiye’ye karşı yaptırım uygulanması yönünde tavsiye kararı aldı. Ankara için 2020 yılının son virajı olarak görülen bu zirveden TAVAK Vakfı Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen’e göre bir yaptırım çıkmayacak fakat AB’nin Ankara’yı cezalandırıcı politikası daha da sertleşerek devam edecek.

Faruk Şen: Batı’da İngiltere ile ayrılan Avrupa Birliği, doğuda da Türkiye ile ayrılırsa kaybeder

“AB daha İran ve Belarus gibi ülkelere zar zor yaptırım kararı alırken, Türkiye gibi aday statüsündeki bir ülkeye yönelik böylesine yanlış bir karar alamaz, almamalı” diyen Şen: “Yunanistan, Fransa, Avusturya, Lüksemburg ve Güney Kıbrıs bu konuda çok bastıran ülkeler. Brüksel’da hava böyle değil. Ursula Von Der Leyen Türkiye’ye karşı böyle bir karar alınmaması için elinden geleni yapıyor. Buna Angela Merkel’i de dahil etmemiz lazım. Bazı ülkeler Türkiye’nin Mavi Vatan hedeflerinde haklı tezleri savunduğundan hareket ediyor” dedi. 

AB’nin Türkiye’ye indirekt olarak yaptırımlarını uyguladığını belirten Şen, kaç yıldır yeni fasılların da açılmadığının altını çizdi. TAVAK’ın Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen: “4 yıldır Türkiye Gümrük Birliği Anlaşması’nın güncellenmesini istemesine rağmen bu konuda somut adımlar atılmadı. Schengen Vizesi verilen söze rağmen yerine getirilmedi. Daha fazla bir yaptırım yapma olanakları yok” dedi.

Şen, Türkiye gibi stratejik konumu AB açısından vazgeçilmez bir ülkenin İngiltere’nin Brexit’le AB’den kopmasının ardından Türkiye’nin de kaybedilmesinin AB’yi zayıflatacağı düşüncesinde. 

Sertaç Aktan: “AB, Türkiye’ye karşı bir gövde gösterisi yapmak zorunda”

Brüksel’in olası yaptırımlarına yönelik sorularımı yanıtlayan Euronews Türkçe’nin kıdemli Gazetecisi Sertaç Aktan ise yeni bir şeyler çıkmasınınkaçınılmaz olduğunu düşünüyor. Bunun ön duyurularını ve yolunu yaptılar diyen Aktan: “Ayrıca çok fazla sürtüşme noktası oluştu. Akdeniz, Libya, Türkiye’nin Rusya ile yakınlaşması, hukuktan ve demokrasiden uzaklaşma, önce kafa keseni kınamak yerine Macron’a akıl hastası, Merkel’e Nazi artığı falan deme… Yani bu noktada bir gövde gösterisi yapmak zorundalar artık. Bir de çok eskiden Türkiye’nin destekçisi ülkeler olurdu (Finlandiya, İngiltere..vs) artık kimse yok. Aksine herkesin tüyleri diken diken oluyor Türkiye diyince“ dedi. 

Almanya’nın dönem başkanlığında Brüksel’in Ankara’ya yaptırımlarının dolaylı bir biçimde devam edeceğini vurgulayan Aktan: “Yani Ankara’ya karşı en ufak bir itidal varsa o da elindeki göçmen kozu nedeniyle, yoksa en ufak bir saygıları sevgileriyle ilgisi yok” dedi.

Yaptırımlar kendini dolaylı olarak gösterecek

“Mesela şöyle söyleyeyim: Suriyeliler evlerine dönsün Avrupa siyasi ekonomik askeri her açıdan Türkiye’yi köşeye sıkıştırır. Çok diş bilediler.Yaptırım dediğin şeyin milyon çeşidi var. Mesela bak turist göndermedi.  O bir yaptırım aslında. Başka ülkeleri gidilebilir sayarken Türkiye’yi 3 yıl daha gidilmez statüsünde sayar. “

Aşı konusunda Çin’le anlaşan Türkiye’nin bu yönüyle de AB’nin hedefine girebileceğini belirten Sertaç Aktan bunun etkilerini Türkiye’ye yönelik vize kısıtlamalarında görüleceğini söyledi.  Yaptırımların illa bir zirvede sonuç metninde resmi olarak yer almasına gerek olmadığının altını çizen Aktan: “ Orada konuşur anlaşırlar aralarında ve seni tüm Avrupa organizasyonlarından dışlarlar. Örneğin, kültür, spor, medya, ticari sektörlerin her alanında sorun çıkarırlar, vize vermezler katılamazsın” dedi. 

Aktan ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın reform çağrısının da dışarıda oluşan imaj nedeniyle Türkiye’nin daha fazla yüksek faizle borçlanmasının önüne geçemeyeceğini belirtti.

AB’nin Akdeniz’de İrene Görev Gücü kapsamında bir Alman savaş gemisini Bingazi Limanı’na 200 KM uzaklıktaki Türk kargo gemisine yönlendirmesi sonrası ilişkiler yeniden gerginleşse de Oruç Reis’i Antalya’ya ikmal amaçlı geri çeken Ankara’nın bu adımı, 10-11 Aralık’ta gerçekleşecek zirve öncesinde gerilimi azaltmaya yönelik olduğu vurgulandı.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir