BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

TÜRKİYE DIŞ POLİTİKADA ÇOK HIZLI REFORMLAR YAPMAK ZORUNDA

2 dakika okuma süresi

Avrupa Birliği ülkeleri ve ABD, Türkiye’nin bölgede herkesle kavgalı olduğunu dile getiriyorlar. Bunun doğru olmadığını Türkiye kısa zamanda ispat etmeli.

İlk olarak Suriye politikasının değişmesi şart

Artık tüm dünya ülkeleri Suriye’de Esad’ın savaşı kazandığını ve ülkede Kuzey Suriye dışında kalan topraklarda tek yetkili kişi olduğundan hem fikirler. 2021’de Esad’ı birçok Avrupa ülkesinde görebileceğiz.

İkinci değiştirmemiz gereken politika Mısır ve İsrail olmalı

 Mısır’da Sisi’yi kabul etmek gerekir. Mursi’nin devrilmesinden sonra Mısır’la bu kadar kötü olmamızın anlamı yok. Ayrıca neredeyse bölgedeki tüm Müslüman ülkelerle iyi ilişkiler içerisine giren İsrail’i ilk tanıyan Müslüman ülke bizdik. Şimdi bu düşmanlığı sona erdirip, Doğu Akdeniz’deki politika ve Mavi Vatan çerçevesinde bu ülkeyle de barışmamız ve büyükelçileri karşılıklı atamamız şart.

Körfez ülkeleriyle ilişkiler normalleştirilmeli

Suudi Arabistan başta olmak üzere Arap ülkeleriyle kavga etmemizin bize bir yararı yok. Ticaretimize büyük ölçüde engel oluyor.

Türkiye’nin katı düşmanı Yunanistan’a karşı Türkiye’nin ne iyi niyet gösterse dahi başarılı olma şansı yok.

Fransa ve ABD’nin şu anki yönetimini de bu gruba dahil edebiliriz. 

Kafkaslarda yeni bir barış politikası olabilir

Artık herkes Ermenistan’ın olayı kaybettiğinden hemfikir, Azerbaycan emellerine erişti. Bu açıdan Türkiye, Kafkaslarda bir inisiyatif başlatarak Gürcistan, Azerbaycan ve Ermenistan’la bir masada oturmanın yollarını aramalıdır. Ermenistan bu konuya çok soğuk bakamaz. Ülkemizde 100 bin kadar Ermeni gariban bir nitelikte çalışmaktadır.

AB’nin yaptırım tehditlerine karşı Türkiye’ye sıcak bakan ülkelerle temas kurulmalı

7 Aralık’ta bir araya gelecek AB Dışişleri Bakanları, 10 Aralık’taki Liderler Zirvesi’nin taslağını hazırlayacak. Burada Türkiye karşıtları oldukça yüksek. Bunun yanında Türkiye, Kuzey Avrupa ülkelerinin yanında İtalya, İspanya, Portekiz, Malta gibi ülkeleri yanına alarak, yaptırım lafının gündeme gelmemesini sağlayabilir. Bu konuda Türkiye’nin başarılı olacağına inananlardanım.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir