BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

TÜRKİYE’YE AB İRAN VE BELARUS MUAMELESİ YAPAMAZ

2 dakika okuma süresi

Bugün AB Zirvesi’nde Türkiye’ye yönelik bir karar verilecek. AB, Türkiye’nin tam üyeliğine yönelik neler yapabiliriz, sorumluluklarımızı yerine getirebilir miyiz, Gümrük Birliği Anlaşması’nı nasıl iyileştirebiliriz, Schengen Vizesi’ni nasıl kaldırabiliriz, AB bütçesinden Türkiye’ye hak ettiği paraları nasıl verebiliriz gibi konuları tartışacağına, Türkiye’yi nasıl cezalandıracağız konusunu ele alıyor.

510 milyonluk AB şu anda Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın oyuncağı olmuş durumda.

Türkiye’de bu konu ciddi bir bıkkınlık getirdi. 2004 yılında tam üyelik görüşmeleri başladığından beri Türkiye’nin önüne her geçen gün yeni engeller çıkaran AB ve AB’nin patronu Merkel, bu konuyu ciddi bir şekilde düşünmeli.

Türkiye bir Belarus, bir İran değildir. AB ancak böyle ülkelere yaptırım konusunu tartışabilir. Tam üyelik görüşmelerini sürdürdüğü Türkiye’ye karşı AB, “ben bu ülkeyi nasıl sınırlarımın içine katarım” görüşünü savunması lazım.    

Miçotakis-Macron dostluğu, Türkiye’ye karşı Doğu Akdeniz’de “ben bu ülkeyi nasıl Antalya Limanı’na hapsederim görüşüne” ağırlık verdi.

Bu zirveden önce Türkiye’nin en büyük hatası, zirveye yönelik kendi isteklerini ciddi bir şekilde dile getirememesi. Bunu yapmadığımız sürece biz edilgen olarak kalırız. Dış politikada etken bir ülke olmak zorundayız. Bunu yapmak hükümetin vatandaşlarına karşı bir görevidir. Biz AB’den neler istiyoruz, neler yapılması lazım, bugüne kadar Suriyeli geçici sığınmacılar için AB’nin Türkiye’ye ödemesi gereken 9 milyar €’luk yeni planlar niye gündeme gelmiyor, bunlar tartışılacak konular. Ayrıca bu yardımları AB kendi çıkarına göre dağıtamamalı, Türkiye’nin son söz hakkı olmalı.

Türkiye, Doğu Akdeniz’de, Ege’de haklı tezlerinden bir adım geri gidemez. Ayrıca 1983’ten beri Kıbrıs’ta çözüm gelmemesinden sonra Türkiye ve Kıbrıs Türk Cumhuriyeti iki devletli bir çözümü istemekte çok haklıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir