BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

AZERBAYCAN’IN SAMİMİYETİNİ GÖRELİM

2 dakika okuma süresi

Azerbaycan bundan uzun yıllar önce Ermenistan’ın işgal ettiği Dağlık Karabağ’ı, Türkiye’nin askeri, diplomatik desteğiyle kurtardı.

İHA ve SİHA’lar bunda büyük bir rol oynadı. Aliyev uzun bir aralıktan sonra kendi namusunu kurtardı fakat kendi halkı için bir şey yapmadı. Ülkenin doğalgaz ve petrol gelirlerini ailesinin hesaplarına geçiren ve Azerbaycan Türklerini kendi ülkelerinde yokluk içerisinde yaşatan Aliyev, bu insanların başta Türkiye olmak üzere başka ülkelere sığınmalarına neden oluyor.

Aliyev, Türkiye’ye bu savaştaki katkılarından dolayı 12 milyar $’lık bir para gönderdi. Bu para petrol gelirlerinin %1’i bile değil.

Azerbaycan’dan esas beklenen dış politikada S-400’ler nedeniyle Türkiye’ye yaptırım uygulayan ABD’yi protesto etmesi değil, Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni (KTC) tanıması.

Ülkesinde yapılan zafer kutlamalarına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanında KTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı da davet etmesi ve tanıması gerekiyordu. Bu konuyu hiç ele almadı.

Ayrıca Güney Azerbaycan hala İran’ın işgali altında, bu konuda da bir atılımı yok. Azeriler Türkiye ve İsrail’in katkısı olmasa, Dağlık Karabağ’ı kurtaramazlardı. Tabii burada Rusya’nın da hakkını yemeyelim. Rusya, Batı yanlısı Paşinyan’ı cezalandırmak için bu sefer Ermenistan’a sahip çıkmadı. Esas Fransa ve ABD, Ermenistan’ı sonuna kadar korumak istediler ama bölgede fazla etkinlikleri olmadığı için hiçbir şey yapamadılar.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, ilk olarak Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni tanıyıp, daha sonra bütün ülke gelirlerini ailesinin hesabına geçirmek yerine Azerbaycan halkına da dağıtmalı.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir