BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

AB Türkiye’ye tarımsal fonları 2021 yılı itibariyle kesiyor

1 dakika okuma süresi

AB’nin tam üyelik sürecine giren ülkelere yönelik oluşturduğu IPARD, AB’nin en büyük fonunu hepimizin bildiği %40’lık bir oranını oluşturan Tarımsal Garanti Fonu oluşturmaktadır. Bu fon AB içerisinde tarımla uğraşan ülkelere büyük kaynak ayırmaktadır. Bu fonda ilginç olan, AB’ye tam üyelik sürecindeki ülkelere de bu fondan yararlanma hakkı sağlanmasıdır.

Tam üyelik görüşmelerinin başlamasıyla Hırvatistan ve Türkiye’de bu fondan yararlanmış, 2007-2020 yılları arasında Türkiye’ye bu fondan 2007-2020 dönemi için yaklaşık 1,5 milyar Avro yararlanmıştır. Ulusal Türk kaynakları ve yararlanıcıların sağladığı fonlarla birlikte ele alındığında, toplam yatırımlar 2007-2020 dönemi için 4 milyar Avro’dur. Bu fonu bir Türk kuruluşu yönlendirmektedir.

Maalesef bu kuruluş objektif kriterlere uymadığı için AB 2021 yılından itibaren Türkiye’yi bu fondan dışlamış bulunmaktadır. AB’nin STK’lar için öngördüğü fonları da merkezi sistemde hükümete yakın STK’lara verilmekte ve akılcı projelere fon verilmemektedir. Bu gelişmeler AB tarafından negatif değerlendirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir