BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

İSTANBUL’DA SU SORUNU: DURUM VAHİM !.. FARKINDA MISINIZ?..

3 dakika okuma süresi

Değerli okuyucular,

Durum gerçekten vahim, ama yetkililer farkında mı acaba? Hiç sanmıyorum.

Şimdi covid19 salgınından söz edeceğimi düşüneceksiniz.

Hayır!… Çok kısa vadede İstanbulluları büyük bir felâket bekliyor, ve de kimsenin farkında olup önlem aldığı yok.

Nedir bu felâket diyeceksiniz.  Çok basit SU BİTİYOR. VE HİÇBİR ÖNLEM EMARESİ YOK.

Şimdi önce İstanbul’un su durumuna bakalım.

17 aralık 2020 saat 09.44 itibariiyle İstanbul’a su veren barajların doluluk oranı % 21,94’dür. Barajlarda 190,59 milyon M3 su vardır. Son üç gündür serpiştiren yağmur doluluk oranını % 0,29 artırmıştır.

Şimdi bir hesap yapalım. İstanbul’a günde yaklaşık 3 milyon M3 su verilmektedir (Ekim 2020: 2,996 milyon M3, Kasım 2020 2,848 milyon M3). Mevcut suyu son damlasına kadar kullanabildiğinizi düşünseniz, ki teknik olarak mümkün değildir, bu su ancak 63 gün için yeterlidir. Aralık 2020 sonuna kadar İstanbul’un yağmur almayacağı meteorolojik raporlarla tesbit edilmiştir. Ocak ve Şubat 2021 aylarında da yeterli yağmur yağmazsa  İstanbul’a ancak Şubat 2021 sonu, Mart 2021 başına kadar su verilebilir.

Kısaca acil önlemlerin alınması gerekir.

Bu önlemler nelerdir?

Hiç gecikmeden, hemen, bir saniye sonra İstanbul’da su kısıntısına gidilmelidir. İlk aşamada günde 3 milyon yerine 1,5 milyon su verilmelidir.

Her türlü şekilde halkın su tasarrufu yapması sağlanmalı ve bu konuda halk bilgilendirilmelidir. Bu amaçla:

Her türlü yayın organında bilgilendirici ve su tasarrufuna yönlendirici yayın yapılmalıdır,

Bilboard’lara verilecek ilânlarla su tasarrufu teşvik edilmelidir.,

Aynı şekilde tüm toplu taşıma araçlarında (otobüs, tramvay, metrobüs, metro vb.) su tasarrufu gerektiğini bildiren ilânlar asılmalıdır,

Hızlı otoyollar üzerindeki köprülere asılan bez pankartlarda su tasarrufu gerektiği anlatılmalıdır,

Hastahane, okul gibi tüm kamu kuruluşlarında su kaybına sebep olabilecek arızalar tesbit edilerek acilen tamir edilmelidir.

Bahçe sulama, araç yıkama, sokak yıkama gibi faaliyetler yasaklanmalı ve yapanlar ağır para cezası ile cezalandırılmalıdır.

Su sıkıntısını gidermek için kısa vadede ne yapılabilir?

Çok acil hareket edilirse Şubat ve Mart 2021 aylarında İstanbul’da yağmur bombası (cloud seeding) uygulanabilir. Acilen bir ihale açılıp sonuçlandırılır ve bu işlemi yürütecek ekibin ve uçakların İstanbul’a gelmesi, burada da onlara yardımcı olacak teknik ekibin oluşturulması sağlanabilir.

Birkaç gün önce İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun sözünü ettiği deniz suyunun tuzdan arındırarak içilebilir su temin etmek İstanbul için yıllardır planlanan fakat gerçekleştirilmeyen bir su temin yöntemidir. Bu yöntem orta vadeli bir önlem olarak düşünülebilir. Bu konuda fazla araştırma yapmaya da gerek yoktur; en etkin şekilde uygulayan İsrail’dir. Vakit kaybetmeden İsrail’deki yetkili kurumlarla temasa geçmek yeterlidir.

Son söz olarak da bir hatırlatma yapmak isteriz: Orman ve Su İşleri eski Bakanı Veysel Eroğlu 2017 yılı sonlarından itibaren devamlı olarak İstanbul’un 2071 yılına kadar su sıkıntısı olmayacağını söylemiştir. Bu sözlerini de kendisine hatırlatmak gerekir diye düşünüyoruz.

Sağlıcakla kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir