BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

TÜRK EKONOMİSİ 2021 YILI İÇİNDE ÜMİT VERMİYOR

2 dakika okuma süresi

COVID-19 krizi yalnız Türkiye’yi değil, tüm dünya devletlerini etkiledi. Avrupa Birliği’nin dev ülkesi olan Almanya bile 2021 yılında ciddi bir büyüme beklemiyor. Bu açıdan Türkiye’nin ihracatının %55’nin AB ülkelerine yaptığından hareket edersek, bu ülkelerden olumlu sinyaller 2021 yılında gelmeyecek. İhracatımızda büyük bir aşama kaydedemeyeceğiz

Aynı gelişmeyi turizm içinde söyleyebiliriz

Mutasyona uğrayan Koronavirüs, İngilizleri vurdu ama Fransa, Hollanda, İspanya ve Almanya’da bundan çok etkilendi. Bu ülkelerden Türkiye’ye 2021 yılı için çok ciddi bir turist beklentisine girmemeliyiz. Şu anda İstanbul’u gezdiğiniz zaman Raffles gibi büyük otellerde yalnız Arap turistlerin kaldığını görüyorsunuz. Ruslar biraz geliyorlar, fakat büyük bir aşama kaydedilmiş değil.

Gelelim Türk ekonomisindeki gelişmelere

Faizleri Türkiye yarın ister istemez en azından %1,5 arttırmak zorunda. Şu anda bankalar mevduat fazilerini %16,75’e kadar çıkarmış durumdalar. Kredi faizleri %20-21 seviyelerinde dolaşıyor. İç tüketimde de bir hareketlilik beklemeyelim. Taban ücretleri konusunda Türkiye’deki 5’li çeteye vergilerini affeden hükümet bakalım taban ücretini 3 bin liraya çıkaracak mı? 2.700 civarındaki bir taban ücreti insanlarımızı açlığa mahkum edecek. Pazarlarda enflasyon %30-35 civarında.

İşsizler ordusu her geçen gün büyüyor

Artan işsizlik nedeniyle iç tüketim daralıyor, işsizlik fonu ise büyük ölçüde işverenlere teşvik olarak kullandırılıyor. Ülkemizin askeri harcamaları da büyük ölçüde artıyor. Bu konuda Türkiye stratejik adımlar atarken yanlış askeri harcamalarımız da var. 2,5 milyar $’a aldığımız S-400’leri hala nasıl kullanacağımızı bilemedik. Türkiye’nin işi güçleşiyor. Bu açıdan iç politikada ve ekonomi alanında muhalefetinde akılcı adımlar atması şart.    

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir