BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

AVRUPA BİRLİĞİ 2016 MART AYINDA SURİYELİ GEÇİCİ SIĞINMACILAR İÇİN ÖNGÖRÜLEN 6 MİLYAR AVROYU 5 YILDA ANCAK ÖDEDİ

2 dakika okuma süresi

SURÝYE'DE ÇIKAN OLAYLARDAN KAÇARAK TÜRKÝYE'YE SIÐINAN MÜLTECÝLERÝN ÇADIR KENTLERDE ENDÝÞELÝ BEKLEYÝÞÝ SÜRÜYOR. (SONER KAN/HATAY-ÝHA)

26 Mart’ta Suriyeli geçici sığınmacılara yönelik yapılan anlaşma çerçevesinde Türkiye kendi ülkesinde barındıracağı sığınmacılar için AB’nin fonlarından yararlanmak istedi. AB 2016-2017 yılları için 3’er milyar €’dan 6 milyar € öngördü, fakat bu paraları zamana yayarak ödedi ve gelen bu paralardan da gelen projeler kapsamında Avrupalı  sivil toplum kuruluşlarının yararlanmasını sağladı. Esas olarak AB, Türkiye’de kalan ve sayıları ilk önce 3,2 milyon olup ve şu anda 5,4 milyona çıkan Suriyeli sığınmacılar için 2018’den, 2020’ye kadar daha 9 milyar € öngörmesi lazımdı.

Türkiye bu paraların üstüne fazla düşmedi, AB’de bunu atlattı.

 Aynı AB, Suriyeli sığınmacıların Meriç Nehri üzerinden Yunanistan’a geçmek istemesi nedeniyle 450 milyon €’luk direkt Yunan hükümetine bir yardım yaptı. Ayrıca 40 KM’lik bir duvar örülmesi içinde fon çıkardı. Yunanistan’a her şeyi bol bol veren AB, Türkiye gibi aday statüsünde olup (her ne kadar yavaş yavaş aday statüsünden düşse de) 5,4 milyon Suriyeli sığınmacı için 80 milyar $ harcama yapan Türkiye’ye bir ödeme yapmıyor.

AB’nin öngöreceği bu yeni 9 milyar €’luk fonla, Türkiye Suriyeli geçici sığınmacıların kendi ülkelerine dönmesi için belirli projeler gerçekleştirilebilir.

Böyle bu 5,4 milyon Suriyeli sığınmacının en azından yarısının Suriye’ye gitmesi sağlanabilir. Türkiye’de Yılbaşı kutlanmazken, Suriye’de kimse İslam’la ilgilenmeden  Halep ve Şam’da ciddi Yılbaşı kutlamaları hazırlıkları yapılıyor. İslam’da Yılbaşı kutlanmaz diyen bazı bağnazlar “Yılbaşı kutlanmaz derken, Suriye’de böyle bir gelişme yok.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir