BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

2020 BİTERKEN

3 dakika okuma süresi

Pandeminin gölgesinde koca zorlu  bir yılı geride bırakıyoruz. 2020 yılı biter iken TCMB para kurulu politika faizini yüzde 15’ten yüzde 17’ye çıkararak beklenti yönünde hareket etti ve böylece yeni atanan ekonomi kurmayları arkasına desteği ve güveni toplamış oldu. Attıkları bu adımla artık bağımsız hareket edecekmiş gibi gözüküyor. Dolar TL de hemen etkisini gösteren bu durum kuru 7.500’lere kadar çektirdi.2020 yılı sene başına bakarsak;

5.950 de başlayan USD/TL  7.500

6.650 seviyesinde yıla başlayan Euro 9.220

290 TL seviyesinden yıla başlayan altın 460 TL  oldu.

Altının yükselişi

Buradan yılın en kazananı ve kazandıranı altın gibi gözüküyor. Düğünlerin, hediyeleşmelerin olmadığı; insanların evlerine kapandığı parti ve eğlencelerin yasaklandığı bu dönemde gösteriş unsuru olarak hep ön planda olan altının kendini gösteremeden bu kadar parlaması manidar gibi duruyor.  

Çünkü yatırımcı ve tüketici profili değişiyor. Alttan ilginç bir kuşak geliyor. 

Klasik ekonomi teorileri çöküyor mu?

Dünyadaki tüketicinin profili ve davranış biçimi değişmeye başladı. Alışılmışın dışında davranışlar sergileniyor. Bu değişimi algılamadan ekonominin gidişini değerlendirmek, yatırımların primlenmesini sağlamak zor gözüküyor.

Yeni tüketici özellikleri ve yaşam felsefeleri

Yeni kuşak (18-35)

Ömrünü SSK’lı bir işe adamak Sabah 9 akşam 5 tipi işlerde olmak istemiyorlar.

Yaratıcı trendi olan buluşlar yaparak bir şeyler başarmak istiyorlar.

Bir bağımlılıkları yok. Dünya vatandaşı olmayı hedefliyorlar. Yerleştikleri ülkede eline sazı alıp gurbet türküleriyle memleketi anacaklarını hiç sanmıyoruz.

Dinlere ve ideolojilere soğuklar.

Algıları çok açık çok hızlı öğreniyorlar.

Konut alıp hayat boyu ev kredisi ödemek istemiyorlar.

Lüks araba alıp borç ödemek de hantalca geliyor. Bisiklet ve metroyu tercih ediyorlar. Konaklama tatil için sırt çantasını çadırımı alır her yerde kalırım diyen var.

Lüks, şık ve pahalı kıyafetlerden de uzaklar. Sade ve rahat tercihleri…

Muhtemelen pahalı ürün satan markalar bu kuşakla yok olma tehdidiyle karşı karşıya.

Kısacası teknolojiye ve iletişime sınırsız para harcayabilen bu kuşak  konuta, arabaya, lükse giyime harcamayıp parayı buraya gömmek yerine  eğlenceye yemeye içmeye seyahate para harcıyor. Birikim yapmıyor anı yaşıyor. Yatırım yapanlar da teknolojik nimetleri sonuna kadar kullanıp en avantajlı unsurları deniyor.

Genel olarak aktivistler hayvan haklarına doğaya saygılılar; sosyal sorumluluk projelerinde yer alıyor. Bu profil gezi olaylarında hepimize  ‘’Nerden çıktı bu gençler ‘’ dedirten kuşak aslında. Daha fazla özgürlük istiyorlar.

Bitcoin  

Ve bu kuşağın eğilimleri tercihleri Bitcoin’i yaratıyor parlatıyor. Teknolojiyle ilintili, transferi kolay ve maliyetsiz. Hiçbir ülkeye bağımlılığı olmayan; sanal cüzdanla alınıp satılan evrensel para birimi…

Bu kuşağa göre dünyadaki en büyük 3 buluş

1-Ateş

2-İnternet

3-Bitcoin

Bugün 1 Bitcoin 27000 USD yani yaklaşık 204 bin TL

2020’nin başında Bitcoin ne kadarmış ona bakalım;

1 Bitcoin 9500 USD imiş. Türk Lirası olarak 71000 TL…

Çok ilginç. Hemen hemen 3 katı artmış. Böyle bir kazanç yok. O zaman yazımda bir yanlışlık var.

Bu yeni kuşak

Bu bitcoin insana yazı sildirir.

Demek ki 2020 en kazandıranı altın değil, altın kuşağımızın tercih ettiği çağı ihtiyaçları yakalayan sanal para Bitcoin sonucu çıkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir