BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

2021’DE EKONOMİK SORUNLARIMIZ BÜYÜYECEK Mİ?

3 dakika okuma süresi

2021 yılına önemli bir gelişmeyle giriyoruz. Büyük beklenti içerisinde olduğumuz asgari ücret maalesef 2.825 Lira gibi komik bir düzeyde kaldı. Türkiye’de enflasyon resmi olarak %15, gayri resmi olarak %50’lere yaklaşırken, işçilerimize yapılan bu zammın ne kadar komik olduğunu herkes görüyor. Bu konuda belirli belediyeler atılım yaparak 3.100’le, 3.600 Lira arasında kendi kurumları için asgari ücret tespit ettiler. İşçi sınıfı için asgari ücretin bu kadar düşük olması 2021 yılında da yüzünün gülmeyeceği sonucunu ortaya çıkartıyor. 

İşsizlik fonu büyük ölçüde işverenler için yönlendirilirken, 2021’de diğer önemli bir negatif gelişmeyi de turizmde göreceğiz. Turizmde 2021 yılında özellikle AB ülkelerinden büyük ölçüde turist gelmeyeceğinden hareket edebiliriz. Türkiye’nin, İngiltere’de COVİD-19’un mutasyona uğramasında sonra turist almaması lazım. Ukrayna ve Rusya’daki turistlerde sağlık açısından sıkıntılı olacak. Türkiye büyük ölçüde turizm gelirlerinden 2021 yılında kaynak alamayacak.

Gelelim ihracatımıza…

Almanya başta olmak üzere, en fazla mal sattığımız AB ülkelerinde ekonomik kriz nedeniyle Türkiye’den fazla bir ithalat olmayacağı ortaya çıkıyor. Bu ülkelerde tüketim eğilimleri de azalmış durumda. Arap ülkelerinin Türkiye’yi boykot ettiği bu günlerde bu bölgelerde de fazla şansımız yok.

Ülkemizden son 3 yılda büyük sermayenin yanında orta sermayenin de kaçtığını görüyoruz. Sabancıların Malta’ya gidişi, orta sermayenin Almanya başta olmak üzere başka ülkelere taşınması İngiltere’ye yapılan yatırımlar, büyük müteahhitlerimizin burada sokaklar satın alması, Türkiye’de yatırımların azalacağını ortaya çıkartıyor.

Bunun yanında tarımda büyük bir umutsuzluk başladı. Çiftçiler yatırdıkları paranın değerlenmediklerini, mallarının çok ucuz fiyata gittiklerini gördükleri için büyük ölçüde köylerden, tarım alanlarından büyük şehirlere ister istemez göçe yöneldiler.

Yabancı sermayeden ümitliydik… Volkswagen Türkiye’ye gelmekten vazgeçtikten sonra Almanya başta olmak üzere Türkiye’ye yalnız çanak çömlek satan kuruluşlarla, tatlı, çikolata yapan firmaların gelip Türk halkına mal sattığını görüyoruz. 

2021 yılı Türkiye için güç geçecek

Pandemi nedeniyle önemli bir kısmı iflas edecek olan restoranların da artmasıyla insanlarımızın yüzünün gülmesi her geçen gün zorlaşacak. Bu gelişmeler çerçevesinde Türkiye’nin 2021 yılını pek kolay geçiremeyeceği ortaya çıkıyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir