BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

MERAK EDİYORUM…

3 dakika okuma süresi

Değerli okuyucular,

Öncelikle yeni yılınızın huzurlu, mutlu ve sağlıklı geçmesini diler, güzel bir 2021 yılı geçirmenizi tüm yüreğimle dilerim.

Şimdi neyi merak ettiğimi soracaksınız.

Doğrusu iki konuda yetkili ve sorumluların ne düşündüklerini merak ediyorum.

Fakat önce 4 Ocak 2021 saat 09.56 itibariyle İstanbul’un su durumuna bir göz atalım. Sonra da merakımızı giderecek soruları soralım.

4 Ocak 2021 sabahı İstanbul’a su sağlayan barajların doluluk oranı % 19,79’dur. Fakat daha önemlisi barajlarda mevcut su 171,89 milyon M3 olarak bildirilmektedir. Bu miktar İstanbul’a günde verilen 3 milyon M3 su düşünülürse ancak 57 gün için yeterlidir. Tabii mevcut suyun son damlasına kadar kullanılabileceğini düşünürsek, ki bunun teknik olarak imkânsız olduğunu belirtmiştik. Büyük barajların neredeyse tamamının doluluk oranı, Darlık hariç, % 20’nin altındadır. (Darlık: % 46,46; Ömerli: % 16,67; Büyükçekmece: %17,72: Terkos: % 21,01; Sazlıdere: % 5,33)

Şimdi diyteceksinizki, meteoroloji 8 Ocak Cuma gününden itibaren beş gün için yağmur yağacağını bildiriyor. Doğru. Doğru da bu yağmurun bize ne kadar su sağlayacağını göreceğiz. Unutmayalım ki 5-6 günlük su getiren bir yağış İstanbul’un su sıkıntısını çözemez.

Bu bilgiyi verdikten sonra, neyi merak ettiğimi açıklayayım.

MERAK EDİYORUM…

Bugüne kadar İBB Belediye Başkanı Sayın İmamoğlu İstanbul’un yaşamakta olduğu ve bu gidişle ilerideki günlerde çok kuvvetle hissedeceği su kıtlığı konusunda ne gibi önlemler düşünüyor?

MERAK EDİYORUM…

İSKİ Genel Müdürü Sayın Raif Mermutlu, 31 aralık 2020 günü Sözcü gazetesinden Özlem Güvenlii’nin sorularına cevap verirken, “2021 yılının Ekim ayına kadar herhangi bir su sıkıntımız bulunmuyor.” demiştir. Bu tahmini yaparken gösterdiği dayanakların ne derecede gerçekleşebileceğini…

Burada bir parantez açmak istiyoruz. Geçtiğimiz günlerde, İstanbul’un karşılaşabileceği su sıkıntısı ve alınması gereken önlemler konusunda yazdıklarımız T 24 haber sitesinde, Hürriyet gazetesinde Yalçın Bayer’in köşe yazısında yayınlandı. CNNTürk televizyonu da benimle yaptığı kısa bir röpörtajı yayınladı. Bunun üzerine İSKİ, DSİ eski Genel Müdürü ve eski Orman ve Su İşleri eski Bakanı Sayın Veysel Eroğlu sayfalarca uzunlukta bir açıklama yaptı, İSKİ Genel Müdürü Sayın Naim Mermutlu’nun, yukarıda değindiğimiz açıklamayı da kapsayan, uzun bir röpörtajı yayınlandı ve Habertürk TV TekeTek programında Sayın Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu uzun açıklamalrda bulundu.

Bu açıklamalarda yazılan ve söylenenler hakkında sayfalar dolusu yazılabilir, hatta bir kitap oluşturulabilir. Bir süre sonra bu işi de yerine getirecek zamanı bulabileceğimi ümit ederim.

MERAK EDİYORUM…

İşte o zaman yazdıklarımı okuyanlar neler yazacak, söyleyecek?

Bugünlük de bu kadar.

Sağlıcakla kalın değerli okuyucularımız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir