BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

TÜRKİYE’DE GASTRONOMLAR TAM ÇÖKÜŞ HALİNDE

2 dakika okuma süresi

Türkiye-Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı (TAVAK) olarak araştırdığımız konuların başında da gastronomi ekonomisi gelir. Gastronomi Ekonomisi dolar bazında son 5 yılda her geçen yıl daha da küçülürken son kapatmalardan sonra artık küçülmeden batmaya doğru yöneldi. 150 binin üstünde olan yeme-içme mekanının takriben  %45’i ilk kapatmadan sonra batmıştı. İkinci kapatma yine aynı şekilde kalan restoranların da yarısını götürecek. Maalesef çok insafsız bir şekilde restoranlara izin verilmiyor. AVM’lere HES koduyla girilirken, toplu taşıma araçlarında insanlar üst üste seyahat ederken gastronomi sektöründen intikam alınır gibi bir durum var.  

Şu anda yeme içme sektöründe, SGK’lı ve SGK’lı olmayanlar çalışan nüfusun sayısı takriben 4,5 milyon kişi

Şu anda aile nüfusunun ortalamasını da 2 olarak belirlersek, 9 milyon kişi işsizlik karşısında. Almanya’da hükümet kapanan restoranlara geçen yıl yaptıkları cironun %75’ni direkt öderken, Türkiye’de yapılan yardım yok. Tüm Avrupa ülkelerinde belirli kıstaslara göre para ödeniyor. Bizim insanlarımız devletine vergisini verdi, sorumluluklarını yerine getiriyor fakat devlet tarafından düşünülmüyor. Bu Türkiye’nin büyük bir ayıbı.

5 Müteahhite dolar bazında aylık kur üzerinden  paralarını eksiksiz ödeyen devlet, bunu başka branşlarda esirgememelidir

Taban ücreti komik bir şekilde arttırıldı. Emekliler için de maaşların en azından taban ücreti kadar olması konusunda da çok duyarsızız. Türkiye’nin içine düştüğü yüksek döviz, enflasyon ve faiz döngüsü, ciddi bir şekilde Türk ekonomisinin batışını da beraberinde getiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir