BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

YENİ YILA İYİ BAŞLAMADIK

2 dakika okuma süresi

2021 yılına hepimiz ümitle girmek istiyoruz, fakat ilk gelen haberler pek iyi değil. Baktığımız zaman Çin’den gelen aşının DSÖ tarafından onaylanmamış bir aşı olduğunu görüyoruz. Açıklamalara göre şirket lisansını da Çin’de rüşvet vererek almış. Böyle bir aşıyı üretilen onca aşı arasından nasıl bulduk? Aşıya karşı duyarlılık halkımızda her geçen gün artarken, kendi kalemize nasıl böyle bir gol attık diye düşünüyoruz. Birde Biontech’ten gelen aşıların hala kimlere yapıldığının ortaya çıkmamasını tartışıyoruz.

Ayrıca eğitim-öğrenim açısından da yıl iyi başlamadı. Türkiye’nin uluslararası alanda en fazla tanınan ve en kaliteli üniversitelerinden biri olan Boğaziçi Üniversitesi’ne bu rektörü neden, nasıl atadık? Başka biri yok muydu? Üniversite ve Türkiye ayağa kalktı, tartışmalar başladı. Uzun bir aradan sonra üniversitelerde başkaldırı artıyor. Bu iyiye alamet değil.

Enflasyonu 2020 yılı için 14,6 olarak uygun gördük. TÜİK’in bu verisine kimse ciddiye alıp inanmadı. Enflasyonun %30-%40 arasında olduğunu bilen insanlar, böyle bir enflasyon oranının gerçekçi olmadığını da biliyorlar. Taban ücreti insanı açlığa bile mahkum etmeyecek bir ücret.  Emekliye ve memurlara verilen zamlarda çok komik. Yılın başında açıklanan ilk zamlarla emekli ve memurların aldığı ücretin ne kadar az olduğu ortaya çıktı.

Türkiye olarak iyi günler görmek istiyoruz. Fikri Sağlar’ın başörtü açıklamasının tartışma konusu olmadığı, barış sinyallerinin iç politikada yer aldığı bir yıla başlamak istiyoruz. Koronavirüs herkesi canından bezdirdi. Restoranlar iflasın eşiğinde… Gastronomi ekonomisine katkıda bulunan 54 ayrı branşın durumu her geçen gün kötüleşiyor.

AVM’lere insanların akın akın gidebildiği, toplu taşıma alanlarında neredeyse iç içe girdiğimiz bir dönemde hala restoranları insanların gerekli tedbirleri alması koşuluyla açılması gerektiğini kimseye anlatamıyoruz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir