BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

2021 YILINDA DIŞ POLİTİKADA ATILMASI GEREKEN ADIMLAR

2 dakika okuma süresi

Türkiye’nin gerek hükümet olarak, gerek muhalif partiler olarak Avrupa’ya ciddi bir atak yapması lazım. Uzun bir aradan sonra Almanya’nın geleceğin Hıristiyan Demokrat liderleri, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ni özel statülü üyeliğine olumlu bakan açıklamalarda bulundular. Şu anki gelişmeler çerçevesinde Türkiye’nin tam üyeliği, hiçbir zaman gündemde değil. İnsan hakları, demokrasi, basın ve ifade özgürlüğü gibi konularda gerekli adımları atmadan bu konuyu gündeme getiremeyiz.

3 ayaklı AB’ye tam üyeliğin 3 ayağında yer alabiliriz

Baktığınız zaman İngiltere’de tam üye olmasına rağmen özel statüde bir görünüm sunuyordu. TAVAK Vakfı olarak Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Başbakanı ve geleceğin büyük bir olasılıkla Hıristiyan Demokrat adayı olarak Federal Almanya Başbakanı olma ihtimali olan Armin Laschet’le yaptığımız görüşmede, özel statü konusunda önerilerimize kendisi sıcak bakmaya başladı. Şimdi iş bu gelişmeyi Almanya’da Sosyal Demokratlara da benimsetmek olacak.

Muhalefetin bir Avrupa seferi yapmasında yarar var

Önümüzdeki günlerde Meral Akşener, Kemal Kılıçdaroğlu, Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu gibi muhalefet parti liderleri ciddi ataklar yaparak özel statüyü gündeme taşımaları lazım. En önemli gelişmede CHP’nin akıllı ve kaliteli bir politikacıyı parti adına Sosyalist Enternasyonal’e göndermesi olacaktır. Sosyalist Enternasyonal’de hiç sesimiz çıkmıyor. Bu bizim için büyük bir kayıp.

Türkiye’nin Akdeniz şeridi ülkeleriyle ilişkilerini pekiştirmesi gerekiyor

Türkiye’nin Akdeniz şeridindeki belirli ülkelerle diyalogunu çok iyi geliştirmesi lazım. İtalya, İspanya, Hırvatistan ve bir adım daha ileri gidelim Malta, Portekiz bu konuda ilişkilerin geliştirilmesi gerekilen ülkeler arasında yer alıyor. Bu ülkeler, Yunanistan ve Fransa’nın Türkiye karşıtlığına sıcak bakmayan ülkeler. Özellikle AB Dönem Başkanı koltuğuna oturan Portekiz, Türkiye’yle ilişkilerini geliştirmek isteyen bir ülke. Bu açıdan iyi atılımlar Akdeniz şeridi ülkelerle yapabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir