BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

ABD’DEKİ KALKIŞMA VE BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİNE POLİS MÜDAHALESİ

2 dakika okuma süresi

Dünyanın gündemini ABD’de Trump yanlıların saldırısı işgal etmiş durumda. Amerikan basını bunu %100 kınarken, Avrupa ülkeleri de bu akıl almaz gelişmeyi özellikle Fransa ve Almanya çok eleştiriyorlar. ABD demokrasi getireceğim diye gittiği Vietnam, Irak, Suriye ve Kore gibi ülkelerde insan haklarını hiçe sayarak saldırılar yapmıştı. Bugün kendi ülkesinde bir kalkışmayla karşı karşıya.

Türkiye’de de hükümet bunu büyük ölçüde kınıyor ve normalleşme istiyor. Şimdi Washington’dan uçağa binip, İstanbul’a gelelim…

Boğaziçi Üniversitesine atanan rektör tüm üniversite tarafından kayyum olarak tanımlanıyor. Hakikaten gökten zembille inen ve oldukçada karanlık bir geçmişi olan rektör nasıl bu görevi üstleniyor? Dünyada ilk 200’e giren üniversitemize böyle bir şey niye reva görülüyor? Seçimle atamalar varken neden bu duruma geldik? YÖK’ün kurallarına göre seçim yapılır ilk 3 sırayı alan kişiler arasından Cumhurbaşkanı birini seçip atardı. Şimdi bunu böyle yapmanın anlamı ne?

Türkiye’de üniversitelere ciddi müdahaleler var. İlk olarak Şehir Üniversitesinin kapatılması, böylece Ahmet Davutoğlu’nun cezalandırılması, şimdi Boğaziçi Üniversitesi, önümüzdeki günlerde ODTÜ ve diğer üniversitelerde de böyle kayyum atanırsa Türkiye’de okuma şevki büyük ölçüde kırılacak. Aileler ne yapıp edip çocuklarını yurt dışında okutma çabası içerisindeler. Özel vakıf üniversiteleri tamamen ticari müesseselere dönüştü. Ne kadar müteahhit varsa bunlar üniversite kurdular. İnşaatta kazanılmayan parayı eğitimde kazanma çabası içerisindeler.

İlk önce kendi ülkemizdeki gelişmelere bir bakalım

ABD’nin durumu 20 Ocak’a kadar halledilecek. Joe Biden’ın önüne kimse geçemeyecek. Trump tarihin kara sayfalarına gömülecek. Buna karşılık Boğaziçi Üniversitesi ak bir sayfada başarılı üniversite olarak eğitim düzeyini sürdürmeli. Kayyumla yönetilen Boğaziçi Üniversitesi, son zamanlarda açılan pandispanya üniversitelere benzeyecek.   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir