BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

SON GELİŞMELER ÇERÇEVESİNDE ABD DÜNYA POLİTİKASINDA NE ŞEKİLDE ROL ALABİLİR?

2 dakika okuma süresi

Akıl almayacak bir şekilde Trump destekçileri ABD Kongre binasını bastılar, her türlü eylemi yaptılar, devlet güçleri bu olayın bastırılmasında ilk başta etkisiz kaldılar. Trump pek gitmeye niyetli değildi, fakat Kongre’de demokratların 306 delege çıkartmasıyla Joe Biden’in başkanlığı kesinleşti. Son gelişmeler, ABD’ye dünya çapında bir imaj kaybına neden oldu. Avrupa ülkeleri yalnız Trump’ı değil, ABD’deki resmi güçlerin de çaresizliği karşısında şaşkın kaldıklarını belirttiler.

İlginç gelişmeler Biden iktidara gelmeden Arap dünyasında oluyor

Uzun bir zamandır Katar’a ambargo uygulayan Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerde Katar’a barış çubuğu uzatıldı ve Arap dünyası tekrar Katar’la uzlaşmaya girdi. Bu gelişmelerde ABD’deki seçim sonuçlarının de etkisi var. Biden’ın Arap dünyasında artık tam anlamıyla Suudi Arabistan’ı desteklemeyeceği de ortaya çıkmış bulunuyor. ABD’deki gelişmeler, İsrail’in saldırgan politikasına ve Suudi Arabistan’ın bölgede “Ali kıran baş kesen” politikalarında etki yapacak.

Gelelim ülkemize…

Son gelişmeler çerçevesinde Biden’ın Türkiye üzerinde fazla bir yaptırım gücü olmadığı da ortaya çıkıyor. Washington’daki son gelişmeler, ABD’nin dünyanın jandarması olma konumuna negatif etki yaptı. İstediği ülkelerde, istediği hükümeti iktidara geçirme, askeri darbe yaptırma gücü, ABD’nin yavaş yavaş kayboluyor. Biden Yönetimi artık Trump Yönetimi gibi Brunson olayından dolayı gelip Türkiye’ye ambargo uygulama şanslarının olmadıklarını görecekler. Bu çerçevede AB ile Biden Yönetimi arasında Transatlantik Anlaşması düşünüldüğü kadar çabuk gerçekleşmeyecek.

Türkiye için ilginç bir gelişmede İsrail’le yakınlaşma, Filistin’in koruyuculuğunu azaltma politikasını beraberinde getirirken, Katar’ın tam anlamıyla Türkiye’ye para akıtan politikası da Suudi Arabistan’la normalleşme sonrasında azalacak. Biden yeni bir savaş alanı oluşturup, Çin ve Rusya’yla ekonomik çatışmalar içerisine girmeyecek.    

Biden son gelişmeler çerçevesinde en azından bir yıl kendi ülkesinde reformlar yapmaya, Trumpçılarla uğraşmaya ve bunları yıldırmaya zaman ayıracak gibi görünüyor. Bu açıdan ABD’nin Türkiye’ye dostluğu da, düşmanlığı da belirli bir süre ertelenecek. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir