BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

EKONOMİDE KÖTÜ GİDİŞ HIZLI BİR ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR

2 dakika okuma süresi

Türkiye, ekonomide biraz ümitliydi. Almanya’nın Volkswagen firmasının Passat otomobilinin üretimi için Türkiye’ye gelecek olması, 900’e kadar irili ufaklı sanayi kuruluşunun Manisa – İzmir arasında yer bulacak olması, insanları umutlandırmıştı.

Yabancı sermaye tekrar Türkiye’ye gelecek ümidine kapıldık

Gümrük Birliği ile birlikte, Almanya’nın çikolata, pasta firmaları Türkiye’deki kuruluşları satın alarak Türkiye pazarına geldiler ve büyük ölçüde para kazandılar ama ağır sanayi ve üretimde ağırlık veren kuruluşlar gelmedi. Bunun gelmesi de pek beklenmiyor. Türkiye’nin dış politikadaki yanlış kararları, işsizliği artması, devletin büyük ölçüde paralarını 5 müteahhite kaptırması, bunların hiçbir şekilde özveri göstererek bu paralardan Türkiye’ye yeni bir yatırım yapmayıp yalnız yüksek kar getirecek alanlara yatırım yapması, hepimizi ümitsizliğe soktu.

2020 yılı turizmde hüsran yılı oldu

2021 yılında turizm sektörüne büyük bir ümit bağlamamız lazım. Gerek Türkiye’deki vaka sayılarının artması, gerek İngiltere, Almanya gibi ülkelerde Koronavirüs salgınının büyük ölçüde can alması, bu insanları yurt dışına gitmekten alı koyacak. Geçtiğimiz yıl Marmaris’te belirli oteller özellikle Koronavirüs’ün en yoğun olduğu İngiltere, Rusya ve Ukraynalı turistlerle gelirlerini düzelttiler. Şimdi bu ülkelerden girişlerde duracak, durmasında Türkiye için yarar var.

İhracatımızın 169,5 milyar $’a takılması,Suriye, Irak gibi pazarların büyük ölçüde kaybedilmiş olması, Suudi Arapların Türk mallarına koydukları boykot, AB’den de Türkiye’ye karşı ekonomik ilişkilerde temkinli tutum, bizim belimizi bükmeye devam edecek.

Özellikle gastronomi sektöründe çalışan insanların 3 aya yakın bir zamandır hiçbir şekilde gelir sağlayamamaları, paket servisiyle durumu idare etmeleri de yeni krizleri beraberinde getirecek.

Türkiye’nin yeni bir atak yapması lazım

Ülkeden kaçan sermayeye karşı sert tedbirler almalı. Sabancı başta olmak üzere büyük sermaye Türkiye’yi terk ederken orta sermayede kaçıyor. Hepimiz aynı gemideyiz ama gemi yavaş yavaş su almaya başladı.   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir