BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

İsrail halkının %17,6’sı aşı oldu

2 dakika okuma süresi

İsrail halkının şimdiden %17,6’sı Koronavirüs aşısı oldu. Bizde şimdiye kadar Ali Şan ve belirli sanatçılarla, Ankara’daki yetkililer dışında aşı olan yok denecek kadar az. Aşılara yeni başlaması düşünülüyor. Artık insanlarımız Koronavirüs konusunda ciddi atılımlar istiyor.

Tel Aviv yakınlarındaki Ramat Gan kentinde bulunan sağlık merkezinde COVID-19 aşısının ikinci dozu önce Netanyahu’ya, ardından da Edelstein’e yapıldı. Böylece COVID-19 aşısının ikinci dozu İsrail’de ilk olarak Netanyahu ve Edelstein’e uygulandı.

Mart sonuna kadar 16 yaş üstü tüm İsraillilere COVID-19 aşısının yapılacağı sözünü hatırlatan Netanyahu, iki dozu da vurulan İsraillilere “yeşil pasaport” verileceğini belirtti. Netanyahu, “yeşil pasaportun” ikinci dozun yapıldığı kişilere aşı olduktan 2 hafta sonra verileceğini ve bu pasaportu alanların kültürel etkinliklere katılmasına, lokantalarda yemek yemesine izin tanınacağını, virüs taşıyan kişiyle teması olsa bile karantinadan muaf tutulacaklarını ifade etti.

Yaklaşık 9,3 milyon nüfusa sahip İsrail’de 20 Aralık’ta COVID-19’a karşı toplu aşılama başlatılmıştı.
Sağlık Bakanlığının verilerine göre, ülkede 1 milyon 700 bin kişiye Kovid-19 aşısının ilk dozu yapıldı, 3 bin 596 kişi virüsten hayatını kaybetti, toplam vaka sayısı 477 bini aştı.

İsrail yönetimi, günlük vaka sayılarının 8 binin üzerine çıkması üzerine dünden itibaren 2 haftalık sıkılaştırılmış karantina uygulaması başlatmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir