BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

ABD İÇ VE DIŞ POLİTİKA KONUSUNDA DAR BOĞAZDA

2 dakika okuma süresi

ABD’deki seçimlerin iç politikadaki dalgalanmaları hala sürüyor. Trump hala yenilgiyi kabul etmedi ve büyük olasılıkla 20 Ocak’ta belirli taşkınlıklar olacak. Biden’ın açık havada yemin edip etmeyeceği, çok ciddi bir şekilde tartışılıyor.

ABD, tarihinde bir kere çok ciddi bir iç savaşa sahne olmuştu. İkiye ayrılan ABD’de korkunç savaşlar yaşanmış, ülke bundan çok büyük bir zarar görmüştü. Washington’daki gelişmeler böyle bir olaya pek fazla izin vermese de tartışma ortamı devam ediyor. Trump kaybetmenin acısını belirli protesto gösterileri ile çıkarmak istiyor. Ayrıca Trump’ı görevden alma konusundan ABD artık geç kaldı. Yemin törenine 1 hafta kala artık bunu kimse gerçekleştiremez.

Biden Amerikan ekonomisini nasıl etkileyecek?

Trump ekonomide ulusal bir politika izleyerek belirli bir canlılık getirmişti. Biden, demokrat bir başkan olarak bu konuda daha tedbirli olacak. İlk olarak iç politikada hakimiyet kazanmak isteyen Biden, daha sonra dış politikada önce AB’yle Transatlantik Anlaşması’nı gerçekleştirmek için adımlar atacakken, Rusya ve Çin’le daha dostane ilişkiler kurma çabasına girecek.

Çin’e karşı temkinli bir politika izleyecek olan Biden, Arap dünyasındaki Amerikan hegemonyasını devam ettirmek isteyecek. Suudi Arabistan’a eski kadar büyük bir rol biçmeyecek olan Biden, İsrail konusunda ise daha dengeli olacak. Artık İsrail %100 ABD desteğini beklememeli.

Biden’ın iç ve dış politikada atacağı adımlar Türkiye’de ilgiyle takip edilirken, esas merak edilen Biden’ın:

1) Rıza Sarraf davasında nasıl hareket edeceği,

2)  S-400’ler konusunda Türkiye’ye uygulanan yaptırımları kaldırcak mı ya da sertleştirecek mi?

3) Trump Yönetimi’nin başta Dışişleri Bakanı Mike Pompeo olmak üzere Kıbrıs Rum Yönetimi’ni ve Yunanistan’ı destekleyen politikasına devam edip etmeyeceğine yönelik olacak.

Biden, büyük bir olasılıkla NATO’da ikinci büyük orduyu oluşturan Türkiye’yle daha dostane ilişkiler geliştirecek ve Türkiye’nin bölgedeki rolüne saygı duyacak. Buna karşılık Trump, İran’a karşı sert politikasını sürdürürken, Biden’ın, İran’a izleyeceği politika ve Ermenistan’a Azerbaycan karşısında destek verip vermeyeceği de bizim için önemli.

Türk-Amerikan ilişkilerinde yeni dönemde Trump’ın yaptığı çılgınlıklar pek ortaya çıkmayacak. Buna rağmen Biden döneminde çok dikkatli olmak zorundayız. Türkiye dengeli bir dış politika oluşturmalı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir