BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

CDU’da genel başkan seçimi var

1 dakika okuma süresi

Almanya’daki son anketlere göre liberal FDP ve aşırı sağcı AfD seçmenlerinin çoğu, sağ popülist Merz’i CDU’nun başında görmek istiyor.

SPD ve Yeşiller seçmeni ise, ağırlıklı olarak merkezci Röttgen’e eğilimli görünüyor. CDU’da seçim yarışının başında sağ popülist Merz’e karşı en güçlü aday olan Armin Laschet, özellikle son 2 aydır epey kan kaybetti. NRW’de pandemiyle mücadeledeki aksamalar ve tereddütler Laschet’i zayıflattı.

Başta şans tanınmayan aday Röttgen, Merz’e karşı güçlü halde. Siyasetin hayatta gerçek karşılığının olduğu ülkelerde, siyasi başarısızlıklarınızın bedelini ödersiniz. CDU genel başkan seçimi sürecinde bunu gördük. Favori adaylardan Armin Laschet, pandemi sürecindeki yavaşlığının bedelini, bu yarışı kaybederek ödeyecek gibi gözüküyor.

NRW Başbakanı Laschet, hem Almanyalı Türkler, hem de Türkiye açısından en istenilen kişiydi. Gelecek Başbakan adayları arasında en temkinli ve dikkatli adımlar atacak dengeleyici bir rolü olabilecek liderdi. Merz kazanacak gibi…. Zira aşırı sağa kaçan oyları Hristiyan Demokratlar toparlamak istiyor. Bunun nedeni ise Merkel’in mülteci politikası olarak düşünülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir