BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Gastronomi dünyasında öne çıkanlar!

1 dakika okuma süresi

Gazeteci Hatice Ünal Bilen dergicilikte çok başarılı bir gazeteci. İki iyi dergi çıkartıyor. İlkini Turizm Konaklama ve Gastronomi Dergisi olarak nitelendirebileceğimiz Hotel Restaurant Dergisi’nde turizm-seyahat trendlerinden tutun, bu branştaki son haberlere kadar hepsini görebiliyorsunuz. En az bu dergi kadar önemli diğer dergide yine aylık olarak çıkan Yemek Zevki… yemekzevki.com ‘da balkabağından tutun ekmekler ve diğer birçok yemek tarifleri var. Muhakkak bu dergilere şans verin ve okuyun. Maalesef Türkiye’de bu branşlarda kalite az.

İnternet gazeteciliğinde büyük başarı kazanan Gurme Magazin’i muhakkak takip edin. En iyi restoranları devamlı olarak yayınlayan ve son olarak Bursa’yı gezen Genel Yayın Müdürü her açıdan gastronomiye ışık tutuyor. Gastronomi Türkiye’de ihmal edilmeyecek bir konu, hem yemek zevkimizi yerine getiriyor hem de çok ciddi istihdam sağlıyor. Bunu burada vurgulamakta yarar var.

Pendik civarındaysanız muhakkak Burak Kuru Fasulye’ye gidin. Burak Kuru Fasulye’de baba-oğul iki aşçı harikalar yaratıyorlar. Her türlü kebap ve baklavanın yanında bütün sulu yemeklerini yiyebilirsiniz. Avrupa Yakası’ndan insanlar kuru fasulye yiyebilmek için Pendik’te Sabiha Gökçen Hava Alanına çok yakın olan Burak Kuru Fasulye’ye gidiyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir