BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

BİDEN EKONOMİ VE DIŞ POLİTİKADA HIZLI ADIMLAR ATACAK

2 dakika okuma süresi

Joe Biden, ABD’nin ekonomik sorunlarına çare bulmak için 1,9 trilyon dolarlık bir paket hazırlıyor. Bu pakette özellikle COVID-19’dan zarar gören insanların tekrar toplumsal yaşama kazandırılması için çalışacak. Joe Biden bunun dışında ABD’de kişi başına 1.400 dolarlık bir yardım yapacak. Bundan önce Trump 600 dolar yapmıştı. Biden bunu neredeyse 3 katına çıkarma çabası içerisinde. Yatırımlar konusunda da sermayeye destek verme kararında.

Biden ABD’nin kurumsal yapısını güçlendirecek ve kişisel ilişkilerden uzak duracak

Biden’ın ekonomide atacağı bir diğer önemli adımsa, Transatlantik İşbirliği Anlaşması’nın da en kısa zamanda AB ile gerçekleştirmek olacak. Bu anlaşma, hem AB’ye, hem de ABD’ye yararken, Çin, Hindistan, Rusya, Güney Afrika ve birazda bize olumsuz yansıyacak.

Biden, ekonomi politikalarına yön verecek ekibini çok ciddi oluşturdu. Trump’ın hatalarını yapmayarak ekonomi yönetimini bu branşta uzman kişilerle yapmaya karar verdi. Bu karar devletin kurumsallığı açısından yerinde oldu.

Gelelim Biden’ın dış politika hedeflerine…

Biden, ABD’nin bugüne kadar uyguladığı agresif dış politikayı uygulamama kararı aldı. Özellikle İsrail konusunda Trump’ın %100 destek veren politikasını uygulamayacak. Suudi Arabistan’ın hamiliğini de fazla yapmayacak. En önemlisi, Çin ve Rusya ile çekişme politikasına girmeyerek, 540 milyonluk AB ile işbirliğini geliştirecek.

Biden daha öngörülebilir ve dengeli bir dış politika izleyecek

Biden’ın dış politikasına baktığımız zaman Trump’ın keyfi kararları uygulanmayacak. İzmir’deki papaz Brunson için Türk ekonomisine büyük zarar veren Trump’ın akılsız politikalarına belirli mesafe koyacak olan Biden, şu an son günlerini yaşayan Dışişlerin Bakanı Pompeo’nun Yunan ve Rum yanlısı politikalarına karşı da mesafeli olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir