BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Hristiyan Demokratların başına Merz geçebilir

2 dakika okuma süresi

Almanya’da Cumartesi günü yapılacak Hıristiyan Demokrat Parti seçimlerinde Hıristiyan Demokratların başına geçebilecek 4 tane aday var. Bunun içinde Markus Söder ve Nobert Röttgen gibi adaylar var fakat herhalde yapılacak bu genel başkan seçimi Friedrich Merz ile Armin Laschet arasında geçecek. Armin Laschet maalesef Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Başbakanı olarak Koronavirüs konusunda önlemleri zamanında alamadığı için puan kaybetti ama yine büyük bir şansı var. Friedrich Merz hiç beklenmedik bir açıklama yaptı. “Türkiye ile Gümrük Birliği’ni geliştirerek, özel bir statü verilebilir” dedi. Bu bizimde uzun zamandır TAVAK Vakfı olarak kamuoyuna açıkladığımız bir görüştür. Zira gerçekçi olalım, Türkiye artık AB’ye tam üye olma şansını kaybetti. Ancak geçmişte İngiltere örneğinde olduğu gibi bir özel statü ile üyelik sağlanabilir. İngiltere özel statüyle üye olmasına rağmen tam üye olarak nitelendirildi. Biz onu yapamayacağız fakat özel statülü ortaklık olabilir. Merz’in bu açıklamalarından sonra Laschet’le ben temasa geçtim. Sizin de böyle bir açıklama yapmanız çok olumlu olur zira Laschet Almanyalı Türkler tarafından da çok sevilen ve Türkiye olumlu bakan bir siyasetçi, “bende bu konuyu önümüzdeki haftalarda gündeme getireceğim” dedi.

Almanya’da yapılacak genel seçimlerde Hıristiyan Demokratlar yine 1. parti olarak çıkacaklar. İkinci parti olarak da çok büyük bir çekişme var. Geçmişte Sosyal Demokratlar olurdu fakat bu sefer SDP’yi zorlayan baya rakip partiler var. Özetle Almanya’nın Türkiye’ye tutumu çok önemli. Angela Merkel Türkiye’ye karşı önce çok sertti, daha sonra yumuşadı ve son olarak Türkiye’nin dostu olarak nitelendirebileceğimiz bir konuma geldi. Şimdi Armin Laschet partinin başına geçip, Başbakan adayı olursa, onun daha en başından Türkiye’ye olumlu yaklaşabileceğinden hareket edebiliriz. Türkiye’nin özel statüsü böylelikle güncellik kazanabilir.

Son haftalarda Merz oylarını %33’e yükselterek adaylar arasında bir adım öne geçti. Almanya’da parti başkanı, Almanya’da Başbakan adayı olmayabilir. Büyük olasılıkla partinin başına geçecek olan Merz, halk tarafından çok fazla sevilmediği için Armin Laschet ismi Başbakanlık için daha ön plana çıkmış durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir