BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

İsrail’de erken seçim öncesi aşıda büyük ilerleme

1 dakika okuma süresi

Şu anda dünyada aşı sürecini en başarılı ülke İsrail. Kendi nüfusunun 2,5 katı Alman aşısı alan İsrail, aşılamayı çok hızlı bir şekilde sürdürüyor. Seçimlere yaklaşan Netanyahu, buna önem veriyor.

Corona virüsü aşısını nüfusunun yüzde 25’ine uygulayan İsrail’de vaka sayılarının da patlama yapması tartışma yarattı. 13’üncü günün sonunda ilk aşılananların coronaya yakalanma oranlarında yüzde 20’lik düşüş görüldü.

İsrail, “Biz herkesten önce aşılanmalıyız” diyerek, dünyanın 12 Euro’ya satın aldığı BioNTech aşısını, bir dozuna 23.50 Euro vererek satın aldı. ABD ve Avrupa’dan fazla ödeyen İsrail, tüm halkına yetecek dozu depoladı ancak olay hiç de istediği gibi gitmedi.

Moderna’dan da iki doza 47 dolar ödeyerek toplam 4 milyon aşı alan İsrail’de günlük corona sayıları rekor kırdı. 1.9 milyon kişiyi aşılayarak nüfusun yüzde 25’ine aşı uygulayan ilk ülke olan İsrail’de günlük corona vakaları halen 9 bin 500’ün üzerinde seyrediyor. İlk aşılanan 100 bin kişi ile hiç aşılanmayanlar arasında ilk 12 günde hastalığa yakalanmada bir fark görülmedi. Ancak 13’üncü günün sonunda ilk aşılananların coronaya yakalanma oranlarında yüzde 20’lik düşüş görüldü.

Sözcü – Ali Gülen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir