BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

KORONAVİRÜS NEDENİYLE TÜRKİYE’DE 4 ÖNEMLİ SEKTÖR BATIŞIN EŞİĞİNDE

2 dakika okuma süresi

Koronavirüs dünyayı ve tabii ki ülkemizi de vurdu. Vurulan sektörler arasında 4 tanesi öne çıkıyor. İlk olarak kültür ekonomisi Türkiye’de çok büyük darbe aldı. TAVAK Vakfı’nın araştırmasına göre 2015 yılında 47 milyar $ olan kültür ekonomisi, 2018 yılında 35 milyar $ seviyesine düşmüştü. 2020 yılının sayıları daha tam olarak ortaya çıkmadan, bu düşüşün 20 milyar $ civarına gerilediğinden hareket ediliyor.

İkinci çöküş gastronomi ekonomisinde

Gastronomi sektöründe Koronavirüs nedeniyle gerçekleşen ilk kapatmalarda işletmeler %40 oranında zarar görmüş ve tekrar açılışta ayağa kalkamamışken, şimdi 3 aylık yeni kapama döneminde, geri kalanlarında en azından %50’sinin tamamen kaybolacağından hareket ediliyor. Faruk Şen’in yaklaşımına göre eğer bu kapama daha uzun sürerse, sonunda Türkiye’de açılacak restoranların sayısı 1 elin parmaklarını geçmeyecek.

Üçüncü sektör futbol ekonomisi

Futbol ekonomisi 2011 yılında FETÖ, Fenerbahçe’ye saldırı yapmadan önce ciddi bir boyuttaydı. Avrupa’nın altıncı büyük futbol ligi konumunda olan futbol ekonomisi, şimdilerde seyircisiz oynanan maçlar nedeniyle ve Bein Sport’un gerektiği kadar kulüplere para ödememesiyle birlikte kulüpleri batma noktasına getiriyor. Süper Lig dışında amatör ligler hiçbir şehirde oynanmıyor. Yalnız İstanbul’da 60 bin kişi amatör liglerin oynanmaması nedeniyle büyük bir gelir kaybına uğrarken, gençler işsiz kalarak kendilerini içki ve kumara yönlendiriyorlar.

Dördüncü sektör olan turizmde de gelişmeler umut verici gözükmüyor

Turizm ekonomisindeki batış bu ekonomiye katkıda bulunan 54 sektörü de ciddi bir şekilde zorluyor. Batışlar bu sektörlerde de olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir