BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

ALMAN DIŞİŞLERİ BAKANI 5 SAATLİK ANKARA ZİYARETİ SONRASI TÜRKİYE’YE HİÇBİR VAATTE BULUNMADAN GERİ DÖNDÜ

2 dakika okuma süresi

Türkiye’ye karşı oldukça eleştirel bir tutum içerisinde olan Heiko Maas, geçen yıl Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi’nin Doğu Akdeniz’de araştırmaları nedeniyle Türkiye’ye yapmadığı ziyareti şimdi üstünkörü gerçekleştirdi.

AB SURİYELİ SIĞINMACILAR İÇİN 2016 YILINDA VERDİĞİ SÖZLERİ UNUTTU

Maas Türkiye’yi yalnız Suriyeli sığınmacılara karşı takındığı tavır nedeniyle övdü ve herhalde ülkemizi biraz enayi olarak gördüğü için “5,4 milyon kişiye bakmaya devam edin” dedi. Bu konuda Türkiye’nin lehine hiçbir vaatte bulunmadı. Esasında AB’nin sorumluluktan kaçıp son üç yıldır Türkiye’ye ödemediği 9 milyar €’luk hibeyi de hatırlamadı.

MAAS ANLATTI ÇAVUŞOĞLU DİNLEDİ

Vize konusunda Türkiye’ye ümit verici hiçbir şeye değinmeyen Maas, Gümrük Birliği Anlaşması’nın yenilenmesine de pek değinmedi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu basın toplantısında boynunu bükmüş bir şekilde Heiko Maas’ı dinledi.

EĞER ARMIN LASCHET ALMANYA BAŞBAKANI OLURSA DIŞİŞLERİ BAKANI DEĞİŞECEK

Almanya’da Maas dışişleri bakanı olduğu süreçte Türkiye’ye olumlu bir adım gelmeyecek. Hans Dietrich Genscher nasıl 80’li yıllarda Türkiye karşıtı ise, bu sefer Sosyal Demokrat Maas Türkiye karşıtlığını sürdürüyor. Armin Laschet Federal Almanya Başbakanı olursa doğru dürüst bir dışişleri bakanı seçecek ve bu Türk-Alman ilişkilerinde yeni adımlar atmaya yönelik olacak.

ÖZEL STATÜYÜ HALA İSTEMİYORUZ

Ankara’da yapılan görüşmelerde TAVAK Vakfı olarak Dışişleri Bakanlığının özel statüyü de gündeme getirmesini bekliyorduk. Maalesef bu konu hiç ele alınmadı. Özel statü istendiği takdirde Türkiye, AB’nin 5 ayağından 3’ne dahil olabilir.

1) AB bütçesine para verme ve alma (bundan Türkiye karlı çıkar),

2) Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği’nde yer alırız.

3) Gümrük Birliği’nin iyileştirilmesiyle Türkiye’nin AB’ye mal satması kolaylaşır ve gelecekteki Transatlantik Paktı’nda masada oluruz. Birde doğru dürüst ihalelerin yapılması için başta inşaat olmak üzere, yabancı şirketlerinde katılımıyla bu ihalelerin daha da objektif olması sağlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir