BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

ARMIN LASCHET TÜRKİYE’YE DAVET EDİLMELİ

2 dakika okuma süresi

Geçtiğimiz hafta Almanya’nın kaderi için önemli bir seçim yapıldı. Hristiyan Demokratlar, yeni liderlerini seçtiler. Armin Laschet Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Başbakanı olarak adaylardan biriydi. Laschet, Friedrich Merz’le sıkı bir yarıştan sonra ikinci turda 521 oyla partinin başkanı seçildi.  Büyük ihtimalle Bavyera’daki kardeş partiyle yapılacak oylama sonucunda, Almanya’nın gelecekteki başbakan adayı olacak. Yalnız aday olarak kalmayacak, kamuoyu araştırmalarına göre %36’lık bir oy potansiyeli olan bu parti, her açıdan 27 Eylül’de Almanya’nın yeni başbakanını da oluşturulacak. 

Gelelim yeni Hristiyan Demokrat Başkan’ın Türkiye için önemine…

Almanya’da çalıştığım süreçte yönettiğim kurumla, o zaman Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’nde Uyum Bakanı olan Armin Laschet’le çok yakın çalıştık. Kendisi Hristiyan Demokrat olmasına rağmen, göçmenler konusunda çok ılımlı ve akıllı politikalar uygulardı. Birçok toplantıya beraber katıldık ve Armin Laschet’i ilk defa Uyum Bakanı olarak Türkiye’ye getirip, o zaman üst düzey bakanlarla görüşmesini sağlamıştım.

Armin Laschet 3 açıdan Türkiye’ye önemli olacak:

1) Ülkede yaşayan 3,2 milyonluk Türk kökenli insana ılımlı yaklaştı, bundan sonrada ılımlı yaklaşmaya devam edecek.

2) Türkiye konusunda ülkeye sevecen bakan fakat, belirli antidemokratik gelişmeleri eleştiren, bu açıdan Türkiye-AB ilişkilerinde çekimser davranan bir kişi niteliğinde.

3) Almanya’da gerek aşırı sağ, gerek aşırı sol, yükselirken, ılımlı bir politikacı olan Armin Laschet, AB’de de etken bir politika sürdürecek ve Angela Merkel’in yerini doldurmada başarılı olacak.

Bu açıdan, Türkiye’de hükümet veya muhalefetin Armin Laschet’i resmi bir davetle Türkiye’ye getirmesi gerekli. Başbakan adayı olmadan, Mart başına kadar bu süre var. Bu konuda atılacak bir adım sayesinde, Türkiye, gelecekteki Almanya Başbakanı ile ilişkilerine en erken yön vermiş ülkelerden olacaktır.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir