BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

KAVACIK’TA BOŞ DÜKKANLAR VE İŞ MERKEZLERİNİN SAYISI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

2 dakika okuma süresi

Beykoz ilçe sınırları içerisinde en fazla atılım yapan yer Kavacık bölgesi olmuştu. Birçok büyük şirket merkezlerini hemen köprünün çıkışı olan yere taşımış ve binlerce kişi Kavacık’a gelerek çalışıyordu. Bu amaçla Kavacık’ta yatırımlar, iş merkezlerinin yapımı ve yeni dükkan inşaatları da büyük ölçüde arttı.

KAVACIK CİDDİ BİR EKONOMİK BUHRANLA KARŞI KARŞIYA

Kavacık bu gelişimi karşılayamadı. İlk olarak Kavacık’ta açılan dükkanlar kiralarını ödeyemediler ve teker teker iflas ettiler. Daha sonra yapılan büyük merkezlerin yıllarca kiracı bulamadığını görüyoruz. Özellikle pandemi nedeniyle iş merkezlerinde kimsenin çalışmayıp, evden işlerini yönetmesi nedeniyle bölgedeki gastronomide iflasın eşiğinde. Kapanan restoranların haddi hesabı yok. Aynı gelişmeleri yakında süper marketlerde de göreceğiz.

BEYKOZ’UN  GELİŞEN BİR KENT EKONOMİSİNE SAHİP OLMASI GEREKİYOR

Bunun dışında Beykoz’un merkezi olarak tanımlayacağımız Beykoz İskelesi ve civarı, hala bir Anadolu kasabasını andırıyor. Buradaki dükkanlar anca Anadolu’nun ücra köşelerinde bulunuyor. Beykoz bu konuda ciddi bir sirkelenme yapmak zorunda. Esasında Beykoz sınırları içerisinde çok da zengin bir kitle oturuyor. Acarkent, Beykoz Konakları, Göksu, Hisar Evleri, İstanbul’un en zenginlerinin oturduğu yerlerdir. Fakat bu insanlar alışverişlerini İstanbul’un başka bölgelerinde yapıyorlar ve Beykoz’a ekonomik bir katkıda bulunmuyorlar. Bu kişileri nasıl özendirebiliriz, bu kişiler nasıl alışverişlerini İstanbul’da değil de Beykoz’da yapabilirler? Bunun üzerinde kafa yormak zorundayız.

BEYKOZ’A YAPILMASI GEREKEN YATIRIMLAR NELER OLABİLİR?

Beykoz Konakları ve Acarkent’te oturanlardan tek yararlananlar korsan taksiler. Bu bölgelerde oturan gençler pandemiden önce eğlenmek için İstanbul’un eğlence merkezlerine akın akın giderlerdi, şimdi korsan taksilerde fazla para kazanamıyor. Biz, Beykoz’u ciddi bir eğlence merkezi haline getirmek zorundayız. Beykoz’da yapılacak olan bir yat limanı, Paşabahçe civarındaki dükkanların restoran olarak  içkili bir hale gelmesi, Beykoz Belediyesi’nin içki ruhsatlarında bu kadar tutucu davranmaması lazımdır. Bugün baktığınız zaman Zeytinburnu gibi birçok AKP’li belediyede bol miktarda eğlence merkezi ve birahane bulunmakta. Bizde de bunların açılması, bu saydığım alanlarda oturan gençlerin eğlence için başka yerlere gitmemeleri sağlıklı olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir