BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

TÜRKİYE 23 MART’TA YAPILACAK AB ZİRVESİ ÖNCESİNDE ÖZEL STATÜYÜ GÜNDEME GETİRMELİ

2 dakika okuma süresi

Türkiye 2021 yılına AB’ye ağırlık vererek başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilk olarak AB büyükelçilerine Ankara’da yaptığı konuşmadan sonra, Ankara’ya gelen Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’la bir görüşme oldu.

TÜRKİYE ÖZEL STATÜYÜ GÜNDEME GETİRMEDİ

Bu toplantılarda özel statü Türkiye tarafından dile getirilmedi. Bu çok büyük bir hata, Türkiye 23 Mart’ta yapılacak AB Zirvesi’nde bu sefer ciddi bir sonuç alması lazım. Artık yaptırımlar konusu tamamıyla gündemden düşmeli. Tersine “AB Türkiye için neler yapabilir?” görüşü ağırlık kazanmalı.

AB’NİN 5 AYAĞINDAN 3’NÜ GERÇEKLEŞTİREBİLİRİZ

Öncelikle Schengen Bölgesi’nin Türklere açılmayacağı ortaya çıktı. Buna karşılık AB’de özel statü çerçevesinde Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği’nde yer almamız, ikinci ayak olarak Gümrük Birliği Anlaşması’nın güncellenmesi ve Türkiye’nin taraf olmasıyla birlikte kararlarda imzası olması gerekli. 20 Ocak’ta iş başına gelecek olan Biden, önemli bir adım olarak Transatlantik Paktı’nı tartışmaya açacak ve gerçekleştirecek. Dolayısıyla Gümrük Birliği’nin yenilenmesiyle bizde bu paktın içinde olabiliriz. Üçüncü özel statünün ayağını ise AB bütçesine katkı vermek ve katkı almak oluşturmalı. Bu üç adım Türkiye’nin AB’ye giden yolunda şu anda alacak en büyük mesafe olacak.

AB’YE KATILIM İÇİN ÖZEL STATÜ İLK ADIMDIR

AB’ye tam üyeliğin diğer iki ayağı olan politik katılım ve serbest dolaşım, şu an için fazla gerçekçi gözükmüyor. Serbest dolaşım hakkını Almanya dolaylı olarak gastronomide ve sağlık çalışanları için olanak tanıyor. Bunun dışında Avrupa’da COVID-19’dan dolayı işsizlik artacağı için hiçbir yeni ülkeye serbest dolaşım hakkı verilmeyecek. Politik katılım, önemli bir diğer ayak olarak ortaya çıkıyor. Bu konuda da AB ülkeleri büyüklük açısından Almanya’yla aynı düzeyde olan 83 milyonluk Türkiye’nin 74 parlamenter ve 29 oy hakkı ile AB Konseyi’nde yer almasını istemiyor. Bunlar ilk 3 ayaktan sonra tartışılacak konulardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir