BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

BIDEN DÖNEMİ BUGÜN BAŞLIYOR

2 dakika okuma süresi

Biden döneminin bugün başlaması Avrupa Birliği, Çin, Rusya ve tabii ki Türkiye için çok önemli.

AB ABD’NİN DESTEĞİNİ ÖZLEMLE BEKLEMİŞTİ

İlk beklentiler AB’den. ABD’nin AB ile ekonomik olarak yaklaşacağı, hiçbir yaptırım ya da verginin düşünülmediğinden hareket ediyorlar. Biden’nın, Trump tarafından reddedilen Transatlantik Paktı’nı gerçekleştireceğini düşünüyorlar.  Bu pakt hem AB’nin, hem de ABD’nin elini kuvvetli hala getirirken, Rusya, Çin, Hindistan, Güney Afrika gibi ülkelerin başına biraz bela olacak. Eğer, Gümrük Birliği’nin iyileştirilmesi konusunda adım atamazsak, Türkiye’nin de önünü kesecek.

BIDEN AMERİKAN DIŞ POLİTİKASINDA KURUMSALLIĞI ESAS ALACAK

Biden’in dengeli bir politika izleyeceği ve Trump’ın negatif izlerini silmeye çalışacağından hareket ediliyor. Çin kendi ekonomisini güçlendirmek için, Çin parasının değerini düşürürken, ABD’den bu konuda tepki göreceğini de biliyor.

ABD’de Biden’ın yeni ekibinden Türkiye’ye karşı yaptırımların arttırılmalı görüşü savunuluyor. Bu açıdan Türkiye’nin yeni S-400 alımını askıya alması lazım. Türkiye’nin ağırlığı şimdi bir uzlaşma çerçevesinde F-35 projesinde yer almasına yönelik olmalı.

BIDEN PARASAL POLİTİKADA GENİŞLEMEYE GİDECEK

Biden ekonominin canlanması için kişi başına 1.400 dolarlık bir para dağıtmayı planlarken, küçük ve orta işletmelere ciddi bir şekilde can suyu vermek istiyor. AB’nin euroyu güçlendirme politikası ve ABD’deki bu harcamalar, doların büyük ölçüde değer kaybetmesini de beraberinde getirecek.

FETÖ-HALK BANK VE SARRAF DAVASINDA GELİŞMELER OLACAK

Türkiye için önemli olan artık saf değiştirerek affa girmiş olan Rıza Sarraf’ın konumunun yanında Halk Bankası’nın mahkemesi, FETÖ’nün iadesi gibi konuları oluşturacak. FETÖ konusunda ABD’nin yeni yönetiminin Türkiye’den alacağı bazı tavizlerle iade konusunda adımlar atabileceğinden hareket edebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir