BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI AVRUPALI TÜRKLERE SAHİP ÇIKMIYOR

2 dakika okuma süresi

Türkiye-Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı’nın Diyanet İşleri Başkanlığı çerçevesinde dile getirdiği Avrupa’da her geçen gün artan İslamafobi ve Türkofobiye karşılık, Diyanet İşleri Başkanı’nın Avrupa’nın 5 önemli ülkesine gidip, buradaki liderlerle görüşüp, özellikle Türkofobiye dikkat çekme gereksinimini maalesef Diyanet İşleri Başkanlığı bugüne kadar dile getirmiyor.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI AVRUPALI TÜRKLERDEN CİDDİ MALİ DESTEK GÖRMÜŞTÜ

Avrupa’da Türklerin kendi imkanlarıyla oluşturdukları ve sayıları 2.000’ni bulan camiler, yapanlar tarafından Diyanet Vakfı’na verilmektedir. Böylece Diyanet Vakfı’nın Avrupa’da neredeyse Lüksemburg’un yüzölçümü kadar bir alana sahip olduğu ortaya çıkmaktadır. Buna karşılık Avrupa’da yaşayan 5,4 milyon Türk kökenli Müslüman, her geçen gün artan Türkofobi ve İslamafobi İle karşı karşıyadır. Bu konunun üzerine gitmesi gereken en önemli kurum Avrupalı Türklerin hibeleriyle devasa bir bütçeye sahip olan çok fazla da gayri menkule sahip olan Diyanet İşleri Başkanlığı’na düşmektedir.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI’NIN AVRUPA’DAKİ LİDERLERİ TÜRKOFOBİ VE İSLAMAFOBİ KONUSUNDA ZİYARET ETMESİ GEREKİYOR

Almanya, Hollanda, Avusturya, Fransa ve Belçika’da Türklere yönelik saldırılar artmaktadır. Irkçılık bu konuda büyük boyutlara varırken, İslamafobi de tam anlamıyla ortaya çıkmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti bu insanlarımıza sahip çıkmakla yükümlüdür. Çok zor zamanlarda Avrupalı Türkler birikimlerini Türkiye’ye yollamışlar ve Türk ekonomisine katkıda bulunmuşlardır. Her ne kadar şimdi Avrupalı Türklerin Türkiye’ye yollayacak paraları kalmasa da, bugüne kadar yaptıkları hizmetler unutulacak boyutta değildir.

DİYANET’İN BİR MİSYONUDA BU OLMALIDIR

Bu açıdan devletin bir kuruluşu olan ve Mustafa Kemal Atatürk tarafından oluşturulan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ciddi bir şekilde başta Angela Merkel olmak üzere 5 ülkedeki liderlerle görüşmeli ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen’in dikkatini çekmelidir. Hedeflerden biri de 2022 yılının Türkofobi ve İslamafobi İle mücadele yılı olarak ilan edilmesini sağlamaktır. TAVAK Vakfı bu konuda Avrupa Birliği’ni 3 yıldır uyarmakta fakat Türkiye’den hiçbir talep gelmediği için bu konuyu görmezden gelmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu konuda önümüzdeki günlerde adım atması gerektiğinin inancındayız.   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir