BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU BRÜKSEL ZİYARETİ SÜRECİNDE ÖZEL STATÜ KONUSUNU AĞZINA ALMADI

2 dakika okuma süresi

Türkiye bu yıl Avrupa Birliği ile olan ilişkilerinde çok dar bir boğazdan geçecek. Herkes Türkiye’ye yaptırımlar gelecek mi diye düşünürken, Biden ve AB yakınlaşmasının Türkiye’ye yaptırımlar doğurabileceği konuşulmaya başlandı.

CUMHURBAŞKANI’NIN MESAJLARI ÖNEMLİ AMA ADIMLAR ATILMALI

Bu karşılık Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB büyükelçilerine verdiği yemekten beri, AB’ye bel bağlamış durumda. Bunun en önemli nedeni, Arap ülkeleri ile tıkanan ilişkiler, Biden’ın şimdiden belli olan Türkiye’ye sert tutumu, Türkiye’yi güç bir duruma getiriyor.

TÜRK-YUNAN ANLAŞMAZLIĞI TÜRKİYE’İN ALEYHİNE DEVAM EDECEK

Türkiye, Doğu Akdeniz’de artık adım atamaz hale geldi. Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi’ni Antalya Limanı’na çekti. Ege’de de Yunanistan’ın emrivakilerine boyun eğen bir durumda. Bunun dışında 25 Ocak’ta İstanbul’da yapılacak 61. Türk-Yunan görüşmelerinden bir şey çıkmayacak. Yunanlı dostlarımız Boğaz’da yemeklerini yedikten sonra “Türkiye uzlaşmadı” diyeceğinden hareket ediyoruz.

MERKEL VE SARKOZY TÜRKİYE’YE ÖZEL STATÜYÜ ÖNERMİŞTİ

Buna karşılık Türkiye’nin Gümrük Birliği’nin iyileştirilmesi, AB bütçesine katkıda bulunmak ve katkı almak, AB’nin Savunma ve Güvenlik Kimliği’nde yer almak gibi 3 ayaktan oluşan “özel statüyü” dile getirmesi lazım. 2002-2004 yılları arasında Sarkozy ve Merkel’in dile getirdiği ve hepimizin hayır dediği özel statü, Türkiye için tek çare durumuna geldi. Artık ulusal geliri 7.715 dolara inen, demokrasinin sorunlu bir hale geldiği, adaletin işlemediği bir ülkeyi kimse AB’de görmek istemiyor.

TÜRKİYE İÇİN ÖZEL STATÜ BİR ÇIKIŞ YOLUDUR

TAVAK Vakfı’nın uzun bir süredir gündeme getirdiği İngiltere modeline yakın bir özel statüyü artık yabancı basında ele almaya, dile getirmeye başladı. Özellikle Alman, Hollanda ve Avusturyalı basın organları, Türkiye’nin özel statüyle AB’ye bağlanmasının gerekli olduğunu savunuyorlar. Yalnız Türkiye’de bunu yetkili bir kimse dile getirmiyor. Türkiye Dışişleri Bakanlığı maalesef bu konuda sınıfta kalıyor.      

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir