BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Avrupa’daki Türkler “Avrupa Türk Partisi” kurmalı

2 dakika okuma süresi

Avrupa’da yaklaşık 5.5 Milyon Türk vatandaşı yaşıyor. Bunun 3 milyona yakını Türk seçmen. 2018 Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nde yüzde 50 katılım yaparak 1.5 milyon oy kullandı. Bu oran Türkiye son genel seçim oranı olarak yüzde 3,den fazla bir oy oranına tekabül ediyor. Artı eksi olarak yüzde 6.

Birçok partinin yurt dışı temsilcilikleri var fakat hiçbiri Avrupa’da yaşayanların sorunlarına çözüm aramıyor. Türkiye uzantısı söylem yapıyor. Oysa dışarıdan Türkiye’ye dönük çözüm önerileri ve Avrupa Türkiye arasında diyalog çalışmaları yapmak gerekiyor. Partilerin yurt dışı temsilcileri yetersiz ve daha çok militanca davranıyor. Gerçek sessiz, Avrupalı Türk toplumunun sesi değiller. Bu Yüzden Avrupa’da yetişmiş ve zihinsel olarak berrak yeni nesil bir oluşum gerçekleştirip “ Avrupa Türk Partisi” kurmalı.

Bütün ülkelerden nüfusa göre temsilci olmalı, her görüşten insanlar olmalı. Türkiye’de teşkilat yapısını kurmak zor değil seçime katılmak için. Yüzde bir oyu olan küçük partilerin bile peşinden koşulduğu bir dönem yaşıyoruz. Yıllardır gerek döviz yollayarak veya Avrupa’da cefa çekerek Türkiye’ye bağlı olan 5.5 milyon insan gerektiği kadar önemseniyor mu acaba? Sadece seçim zamanlarında birkaç ziyaret çözüm mü? Son kullandıkları oya göre 35 milletvekili sayısını hak eden Avrupalı Türkler sadece 2-3 milletvekili ile avutuluyor. Avrupalı Türkler başlı başına bir çalışma konusu. Parti kurulmasının dışında da birçok problem var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir