BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

SOKAK EKONOMİSİ ÇALIŞANLARI PANDEMİ SÜRECİNDE UNUTULDU

2 dakika okuma süresi

COVID-19’un küresel ekonomi üzerine yıkıcı etkilerinin ülkemizde en fazla hissedildiği sektörlerin başında, TAVAK Vakfı olarak sırasıyla kültür, gastronomi, futbol ve turizm olduğunu belirtmiştik. Bu 4 sektörün dışında sokaklarda ekmeğini taştan çıkartan insanlar ise sokağa çıkma yasakları nedeniyle olumsuz etkilendiler. Türkiye’de bu konuda araştırmalar yapan Dr. Osman Sirkeci, dünyada 2 milyar, Türkiye’de 6 milyon kişinin ekmeğini sokaktan çıkardığını söylemiş ve sokaklardan 200 milyar TL milli ekonomiye katkının olduğunu ifade etmişti.

Gelişmiş ülkeler parasal genişlemeye gitti  

2020 yılında COVID-19 ile birlikte neoliberalizmin sorunlarının ortaya çıktığına ve sosyal devlet kavramının güçlendiği bir yıl oldu. Bütün dünya ABD’deki sosyal çöküşe ve tarihte ilk defa ülkenin vatandaşlarına nakdi yardım yaptığına tanık oldu. Trump’ın COVID-19’dan önce %3,5 seviyesine indirdiği işsizlik kısa bir sürede %15’i aştı. Hem FED, hem de Avrupa Merkez Bankası parasal genişlemeye gitti ve ülkeler kendi ekonomilerini hibe ve kredilerle ayakta tutmaya çalıştı. Türkiye ise OECD ülkeleri arasında Meksika’dan sonra vatandaşına en az yardım yapan ülke oldu. Esnaf ve orta işletmeler kredilerle borçlandırıldı. 2020 yılında vatandaşa doğrudan sosyal yardım olarak 45,5 milyar TL (6,5 milyar $) ödeme sağlandı.

Türk ekonomisi tarihinin en büyük ekonomik buhranlarından birini yaşıyor

Türkiye’de 2020 yılının sonuna gelindiğinde GSMH 700 milyar $’ın altına düşerken, GSYH ise 7.715 $’a düştü. 2020 yılının Nisan ayında istihdam oranı TÜİK verilerine göre yaklaşık 28 milyon 500 bin kişiydi. Bunun yaklaşık 19 milyonu sosyal güvenceyle 10 milyona yakını da güvencesiz çalışıyordu. Bu verilere girmeyen yaklaşık 6 milyon kişinin sokakta çalışarak bu ekonomik döngüye katıldığını söyleyebiliriz. Yani çalışan nüfusun 5’te 1’i bu şekilde sokakta istihdam olmuş durumdaydı.

COVID-19 Sokak satıcılarını vurdu

2021 yılında ise geniş tanımlı işsizlik %30’a ulaştı. Türkiye’de mevcut olan işsizlik sorunu artık çok ciddi boyutlara ulaşırken, insanların sokaklarda mal veya hizmet satması da pandemi nedeniyle imkansızlaştı. Koronavirüs salgınıyla gelen karantina günleri, Türkiye’de sayıları 6 milyonu bulan seyyar satıcılarının yaşam koşullarını gündeme getirdi. Seyyar satıcılar, işportacılar, kâğıt işçileri dernekleri iletişim bilgileri üzerinden tüm sokak esnaflarımıza ulaşıp ihtiyaçları tespit edilerek valilikler ve belediyelerimiz tarafından sağlanacak yardımlar koordine edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir