BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

TÜRKİYE’NİN 3 KRİTİK GÜNDEMİ

2 dakika okuma süresi

Boğaziçi Üniversitesinde öğrencilerin protestosu, Sputnik 5 aşısının Türkiye’de üretilmesi, gastronominin hala serbest bırakılmaması….

HALKIMIZ BU 3 KONUDA OLUMLU HABERLER BEKLİYOR

Yukarıda saydığımız bu üç konu, Türkiye’de gündemi ciddi bir şekilde oluşturuyor. Yeni Anayasa konusunda yapılan tartışmalar ya da CHP’den ayrılan 3 vekil İnce’nin hareketine mi gidecek, pek kimsenin ilgisini çekmiyor.

POLİSİN ORANTISIZ GÜÇ KULLANIMI GERİLİMİ ARTTIRIYOR

İlk ilgi çeken, hakikaten Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin haklı protestosu, öğretim üyelerinin destek vermesi ve Rektör olarak atanan Melih Bulu’nun hala görevinden ayrılmaması, gündemimizi oluşturuyor. 300 üzerinde öğrenci tutuklandı, tüm dünya televizyonları öğrencilere yapılan sert polis müdahalesini canlı yayınladı. Bu görüntüler herhalde Avrupa’da “Türkiye gelsin de üye yapalım”  hevesini uyandırmıyor.

RESTORAN İŞLETMECİLERİNE VE ÇALIŞANLARINA YAZIK EDİYORUZ

İkinci önemli gelişme olan gastronomide hala önemli bir gelişme yok. Bakanlar Kurulu, gastronomiye can suyu verecek olan belirli tedbirler dahilinde restoranların kapılarını açması kararına izin vermedi. Herhalde tüm gastronomi kuruluşlarının batışı bekleniyor. Otobüslerin hınca hınç dolu olduğu, minibüslerde kapasitenin üzerinde insan taşındığı ve genel kurulların yan yana diz dize yapıldığı günlerde gastronomide virüs kapma riski daha fazla olmayacak.

YERLİ AŞIDAN BAŞKA ÜMİT YOK

Diğer önemli gelişme ise Sputnik 5 Aşısı’nın Türkiye’de üretilmesine yönelik. Bir taraftan kendi aşımızı oluştururken bir taraftan Sputnik 5 Aşısı’nı üretmek istiyoruz.  Çin’den veya Astrazeneca’dan ümit yok, Sputnik’e ve kendi aşımıza ümit bağlıyoruz. Kendi aşımızın olması da insanlarımıza güven verecek.

BU 3 KONUDA UMUTLU OLMALIYIZ

Boğaziçi Üniversitesinde atılacak ilk adım polisin çekilmesi ve kabul görmeyen Rektör’ün kendiliğinden istifa etmesi olacak. İkinci önemli gelişme en geç bu hafta sonu restoranların açılması ve hafta sonları sokağa çıkma yasaklarının hafifletilerek, gündüzleri tedbirli bir şekilde serbestlik olmalı. Sputnik Aşı’sına gelince… Kendi aşımızın etkili bir şekilde üretilip DSÖ tarafından onaylanmasını beklemeliyiz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir